A hybrid decision making method for supplier selection
Tedarikçi seçimi için karma karar verme metodu
- Tez No: 246023
- Danışmanlar: PROF. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tedarikçi seçimi problemi, çok kriterli karar verme (MCDM) problemidir. Bu çalışma, tedarikçi seçimi problemi için karma bir karar verme yöntemi önermektedir. Bu bütünleşik yöntem üç ana aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, satın alma kararı verilen ürün için tedarikçi seçim ölçütleri, satın alma uzmanlarının önerileri ve kaynak taraması sonucunda derlenmektedir. İkinci aşamada; ilk aşamada belirlenen kriterler, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) içinde Değiştirilmiş Bulanık Veri Zarflama Analizi (FMDEA) yöntemi kullanılarak önem derecelerine göre ağırlıklandırılmaktadır. Son etapta, ikinci aşamada hesaplanan ağırlıklar da birleştirilerek alternatif tedarikçiler Bulanık Çok Amaçlı Doğrusal Programlama (FMOLP) metodu ile tedarikçi seçim ölçütleri açısından değerlendirilmektedirler.Önerilen model, yapı gereçleri tedarik şirketlerinde yapılan üç farklı uygulama ile örneklendirilmiştir. Bu çalışma, AHP içinde FMDEA ile FMOLP yöntemlerinin sonuçlarını uzman değerlendirmeleri yardımıyla birleştirerek tedarikçi seçim problemine sonuç bulmak için bir yol önermektedir. Sözü edilen karma model; tedarikçi seçimindeki belirsizlikleri göz önünde bulundurarak, basit bir doğrusal model yapısı oluşturup tekli ve çoklu tedarikçi problemlerini çok kriterli yaklaşımla ele alan bir yöntem önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a hybrid decision making method for the supplier selection problem in presence of multiple objectives and constraints. The proposed technique, considered as a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) method, consists of three stages. In the first stage, selection criteria are compiled through procurement experts? suggestions and literature surveys. Modified Fuzzy Data Envelopment Analysis Method (MFDEA) in the Analytic Hierarchy Process (AHP) is employed to determine weights of these criteria in the second stage. Finally, alternative suppliers? evaluations relative to these criteria are obtained using Fuzzy Multi-Objective Linear Programming (FMOLP) Method integrated with the criteria weights calculated previously.The proposed method is illustrated with three different applications in building materials supplier companies. This study suggests a way of combining results of MFDEA Method in the AHP with FMOLP Method through the experts? linguistic evaluations. This hybrid approach offers flexibility and simplicity in the model structure and analysis. More specifically, the promising characteristics of the methodology are incorporating uncertainties in the supplier selection, forming a simple linear model structure, and accommodating single and multiple sourcing problems with multiple criteria.