Dermatolojik hastalar için görüntü veritabanı uygulaması
An image database application for dermatology patients
- Tez No: 246127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde, her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de hasta bilgisi saklanmalı ve istenildiği zaman kolaylıkla geçmişe dönük bilgi taraması yapılarak geçmiş ve günümüz arasındaki değişimler takip edilebilmelidir. Bu amaçla hasta bilgisinin saklandığı çeşitli programlar geliştirilmiştir. Ancak bu programlar genellikle hasta kayıt işlemleri ya da hasta genel bilgilerinin tutulması amacıyla hazırlanmıştır. Günümüz teknolojisinde hasta üzerinden alınan görüntü bilgilerini sayısal veri haline getirmek günden güne kolaylaşmaktadır. Bu gelişmeler bu tür verilerin bilgisayar ortamında saklanabileceği program ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Günümüzde var olan bu tür programlar genellikle dış kaynaklıdır. Bu sebeple fiyat/performans oranı çok yüksektir.Dermatolojik hastalar için görüntü veritabanı uygulaması ile hastalardan alınan dermatolojik görüntüler, bu görüntülerle ilgili genel bilgiler, uygulanan tedavi yöntemi, doktor düşüncesi gibi bilgilerin veritabanı ortamında saklanması gerçekleştirilmiştir. Bu sayede tedavinin takibi oldukça kolaylaşmış olmaktadır. Hastanın farklı zamanlardaki muayenelerinden alınan görüntüler kıyaslanarak hastalığın durumu ile ilgili daha net bilgiler verilebilmektedir. Bu şekilde hastalardan alınan veriler toplanıp değerlendirildiğinde hastalıkların hangi evrede nasıl davranış gösterdiği ile ilgili istatistiksel veritabanı oluşturulur.
Özet (Çeviri)
In dermatology, it is very important and essential to store patient information in appropriate image databases and follow up patient treatment by comparing most recent dermoscopic images of a skin lesion with past images from the database. For this purpose, a number of different software solutions have been developed and presented in the literature. However, majority of these programs have been designed for the purpose of storing and retrieving patient personal information. Today, it is becoming easier and easier to obtain and store image data from patients by using new technologies. These developments have led to a need to store image data in patient databases. Even though there are some programs developed for this purpose, they are mostly of foreign origin and have high cost.In this thesis, a database application for use in dermatology clinics, which allows the storage of dermoscopic lesion images along with general patient data has been developed. The application makes it very easy to follow up particular treatments applied on a particular lesion by allowing the storage of dermoscopic lesion images in the patient database. The database offers very convenient storage, search and other database functions performed on images.