Kayseri'de modern konut örneği olarak sıra düzen evler
Terraced houses exemplifying modern housing in Kayseri
- Tez No: 246126
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ LÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kayseri kenti İç Anadolu bölgesi'nde endüstri'de gelişimi öngörülen ve ilk fabrikaların kurulduğu kentler arasında yer almıştır. Bunun sonucunda Kayseri'de modernleşme hareketleri doğrultusunda planlı ile konut alanlarında hızlı bir değişim yaşanmıştır. Bu değişim sürecinde yarı kamusal alanlar olarak ortaya çıkan konut bölgelerinin biçimlenişi, tasarım anlayışları, plan çözümlemeleri ve yapım teknikleri kentin mekansal strüktürünü ve kent dokusunu oluşturmuştur.Kayseri'de apartman konut'un ilk örnekleri 1950'li yıllardan başlayarak sosyal yaşamdaki değişim ve modernleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmakta ve sosyal yapı, nüfus artışı, teknolojik ve kültürel gelişim ve bu gelişimdeki yasal düzenlemeler ile yönetmeliklerdeki değişimleri de yansıtmaktadır.Bu tez kapsamında, Kayseri'de 20. yüzyılın ilk yarısından sonra kentte yaşanan modernleşme sürecinin bir uzantısı olarak ortaya çıkan, geleneksel konut modelinden farklılıklar gösteren, kendine özgü mimari değerler taşıyan ve yeni bir yaşam önerisi içeren sıra düzen konut olgusunun toplumsal, mekansal ve strüktürel bağlamda analizi yapılmış; konut biçimlenmesi açısından kentsel mekana olumlu katkıları olan bu konut türünün tasarım ilkeleri, biçimlenişleri, kent dokusuna etkileri, plan çözümlemeleri, yapı malzemesi seçimleri ve yapım teknikleri ile yaşam kalitesine etkileri araştırılmıştır.Modern konut sistemi olan ?sıra düzen evler'' Kayseri örnekleri üzerinden yeniden ele alınmış; bu konutların kentsel yaşama katkıları, çağdaş yaşamda kullanımları ve dönemler içinde gösterdikleri değişimler incelenmiştir. Bu bağlamda 1957-1985 yılları arasında Kayseri'de inşa edilen 10 adet sıra düzen konut örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kayseri was among provinces where first factories were founded and industrial development was projected within Central Anatolia region. As a consequence, planned urbanization and settlement area fields had experienced a rapid change arising from modernization movements. Within this transition period, formation of housing areas, which emerged as semi-public regions, their design concepts, plan analyses and construction techniques have shaped spatial structure and urban pattern of the city.First examples of apartment residence in the Kayseri had appeared in early 50s as a result of modernization and change in social life, and appearance of apartments also represents social structure, increase in population, technological and cultural change as well as amendments in legislation and regulations arising from above mentioned changes.Within scope of this graduation study, the case of terraced housing which had emerged following first half of 20th century in the Kayseri as a consequence of modernization process experienced in the province, has unique architectural features and includes a new life style option, was analyzed; design concepts, embodiment, effects on urbanization pattern, plan analyses, construction material preferences and construction techniques as well as effects on life quality of this type of housing was examined, which has positive contributions to the urbanization pattern in terms of housing configuration.A modern housing system, namely ?terraced houses? was re-addressed considering its examples in Kayseri; contributions of those housings to urban life, their use in contemporary life and the changes experienced in time were assessed. Within this context, 10 terraced housings constructed in Kayseri between 1957 and 1985 were sampled.