Hemodiyaliz hastalarında tiroid fonksiyon testleri ve bazı biyokimyasal parametrelerin sağlıklı olgular ile karşılaştrırlması
Thyroid fuctions tests in hemodialysis patients and comparison of some biochemical parameters with healthy subjects
- Tez No: 246209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin nefron kütlesinin ilerleyici ve geri dönüşü olmayan dejenerasyonu ile karakterizedir. Son dönem böbrek yetmezliği varılan en son nokta olarak kabul edilir. Bu noktadan itibaren hastanın artık hayatını devam ettirebilmesi için renal replasman tedavilerinden hemodiyaliz, periton diyalizi veya transplantasyondan birinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Hemodiyaliz halen dünyada son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Yapılan çalışmalarda etkin bir hemodiyalizin morbidite ve mortaliteyi azalttığı gözlenmiştir. Tedavi gören kronik böbrek yetmezlikli hastalarda, troid fonksiyonlarında çeşitli bozukluklar olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliğine bağlı hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda tek bir hemodiyaliz seansının tiroid fonksiyonlarına etkileri araştırıldı. Çalışma grubumuzu, 15 i erkek toplam 29 hastanın diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası kan örnekleri ile yine aynı yaş grubuna uygun 14'ü erkek toplam 28 sağlıklı grup oluşturdu. Diyaliz öncesi ve sonrası grubumuzda TT4, FT3, FT4 parametreleri istatistiki açıdan önemlilik tespit edilirken (p0,5).
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure is characterized by the progressive and irreversible degeneration of the renal mass. Late phase renal failure is considered as the eventual point. From this point on, the patient can no longer continue life without the help of hemodialysis, peritoneal dialysis, or transplantation. Hemodialysis is still the most common method that is used for the treatment of last phase renal failure. The studies show that an effective hemodialysis decreases both morbidity and mortality. Functional disorders in thyroid has been reported in patients with chronic kidney failure who are treated by hemodialysis. In this study, the effect of a single hemodialysis session on thyroid function is investigated in patients with chronic renal failure that have hemodialysis treatment. Our study group is made up of 29 patients of whom 15 are males as well as a healthy group that is consisted of 28 people including 14 males. The blood samples before and after dialysis are used to compare each group within the same age range.In our study, while TT4, FT3, FT4 parameters are found to be statistically significant (p0.5).