Solar axion production and detection mechanisms
Aksiyon parçacığının üretim ve tespit mekanizmaları
- Tez No: 246255
- Danışmanlar: PROF. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Aksiyon parçacığının Güneş'te üretim mekanizmalarının yanı sıra CAST deneyinin dayandığı aksiyon tespit ilkesi ve veri analiz yöntemleri gözden geçirilmiştir. Güneş aksiyonlarının üretiminin belli bir momentum değerine kadar, hem bozunma genliği plazma perdeleme etkileri yüzünden azalmış Primakoff etkisiyle, hem de elektromanyetik plazma salınımlarıyla açıklanabileceği gösterilmiştir. Aksiyon-foton etkileşim sabitinebelli bir aksiyon kütle aralığı için bir üst sınır koyan, CAST verilerinin analizi Güneş aksiyonlarının akısı ve aksiyon tespit ilkesiyle bağlantılı olarak açıklanmıştır. Bunlara ek olarak, CAST ile ilgili teknik ayrıntılar verilmiştir. Son olarak, CAST deneyinin ikinci fazının ilk kısmında toplanan verilere genel bir bakış sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Production mechanisms of the axion particle in the Sun as well as the detection principle and the data analysis methods that the CAST experiment is based on are reviewed. It is shown that the solar axion production can be explained both by the Primakoff effect with a reduced decay width due to plasma screening effects and by the electromagnetic plasma excitations up to a momentum limit. The analysis of CAST data which results in an upper limit on the axion-photon coupling constant for a range of axion mass is explained in connection with the solar axion flux and the detection principle. Additionally, technical details about CAST is given. Finally, a survey on data collected during the rst part of the second phase of CAST is presented.