Bayesian methods for deconvolution of sparse processes
Seyrek süreçlerin ters evrişimi için Bayesçi yöntemler
  1. Tez No: 246269
  2. Yazar: SİNAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ALİ TAYLAN CEMGİL, PROF. AYŞIN BAYTAN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, seyrek süreçlerin ters evrişimi ve gözü kapalı ters evrişimi içinçeşitli Bayesçi yöntemler üzerinde çalışıldı. Seyreklik önsel bilgisi kullanılarak, ters evrişim ve gözü kapalı ters evrişim işlemleri Bayesçi bir çerçevede istatistiksel çıkarım ve parametre kestirimi yöntemlerine eşlemlendi.Seyrek süreçlerin gözü kapalı ters evrişimi için Bernoulli-Gauss modelinin bir yumuşatılması olarak ters-gamma modeli önerildi. Modeller için, beklenti-enbüyütme algoritmasını temel alan yöntemler incelendi, beklenti ve enbüyütme aşamaları için çeşitli istatistiksel çıkarım ve parametre kestirimi teknikleri sunuldu. Başarımlardaki iyileşme, benzetimli veriler üzerinde yapılan deneylerle gösterildi.Gerçek hayat uygulaması için, bir yerbilimi araştırma konusu olan alıcı fonksiyon analizi üzerinde çalısıldı. Alıcı fonksiyonların kestirminde kullanılan döngülü ters evrişim yöntemine alternatif olarak Bayesçi ters evrişim yöntemi önerildi. Bayesçi ters evrişimin üstünlüğü hem benzetimli hem gerçek veriler üzerinde yapılan deneylerle gösterildi. Ayrıca, bu yolla, alıcı fonksiyonlar için olan seyreklik varsayımı alınan sonuçlar tarafından doğrulandı.Son olarak, zor bir problem olan alıcı fonksiyonların gözü kapalı ters evrişimi için başlangıç aşamasında bir çözüm geliştirildi. Çözüm için önerilen yöntemlerin başarımı benzetimli veriler üzerinde yapılan deneylerle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, various Bayesian methods for deconvolution and blind deconvolu-tion of sparse processes are studied. By using the prior assumption of sparsity, decon-volution and blind deconvolution operations are mapped to inference and parameterestimation methods in a Bayesian framework.For blind deconvolution of sparse processes, inverse-gamma model is proposed as arelaxation of the well known Bernoulli-Gaussian model. Methods based on expectation-maximization algorithm are investigated for both models, and several statistical infer-ence and parameter estimation techniques are presented for expectation and maximiza-tion steps. The improvement in the performance is demonstrated by experiments onsimulated data.Receiver function analysis, a research topic in seismology, is studied as a real lifeapplication. Bayesian deconvolution is proposed as an alternative method to iterativedeconvolution for estimating receiver functions. The superiority of Bayesian deconvo-lution is demonstrated both by experiments on both simulated and real data. Also, inthis way, the assumption of sparsity for receiver functions is validated by the obtainedresults.Finally, a preliminary theoretical solution to a challenging problem of blind estimation of receiver function analysis is developed. The performances of proposed methods for the solution are tested on simulated data.