Photocatalytic activities of ZnO-based materials: Effect of rare-earth metal ion loading
ZnO bazlı materyallerin fotokatalitik özellikleri: Nadir toprak metal iyonları katılımının etkileri
- Tez No: 246280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE NEREN ÖKTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, çinko ve metal iyonlarının prekürsörleri kullanılarak çöktürme yöntemiyle saf ve metal eklenmiş ZnO fotokatalitik materyalleri hazırlanmıştır. Bu materyallerin karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu beraberinde enerji dağılım X-ışını spektroskopisi (SEM-EDAX), X-ışını kırınım ölçer (XRD), yüzey alanı analizi (BET) ve atomik güç mikroskobu (AFM) ile yapılmıştır.Hazırlanan materyallerin fotokatalitik aktiviteleri UV ışığı altında metil oranj (MO) boyar maddesinin bozunması ile değerlendirilmiştir. Katalizör miktarı, başlangıç MO konsantrasyonu, pH değeri ve katalizöre eklenen metal miktarı gibi farklı parametreler tartışılmıştır. En yüksek performanslar pH 8'de metal içeriği en az olan katalistlerin varlığında elde edilmiştir. Metil oranj bozunması sözde birinci mertebe kinetiğine uymaktadır. Ayrıca, Langmuir-Hinshelwood modeli uygulanmıştır. Metil oranj bozunması için bir mekanizma varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pure and rare earth metal loaded ZnO photocatalytic materials have been prepared by coprecipitation method using the precursors of zinc and metal ions. These materials have been characterized by using scanning electron microscopy in combination with energy dispersive X-ray (SEM-EDAX) spectroscopy, X-ray diffractometer (XRD), surface area analyzer (BET) and atomic force microscopy (AFM).Photocatalytic activities of the synthesized catalysts has been evaluated for the decolorization of methyl orange (MO) dye under UV light. The effects of some parameters such as catalyst loading, initial MO concentration, pH value, and the amount of metal loading on the decolorization efficiency were discussed. The highest performances were obtained with the lowest metal content catalyst at pH 8. MO photodecolorization obeyed pseudo first order kinetics. Also, Langmuir-Hinshelwood model was applied. A mechanism was postulated for the decolorization process of MO.