Trabzon ve Bursa'da yayılış gösteren yılan kertenkele (Anguis fragilis Linnaeus, 1758)'nin helmint faunası
Helminth parasites of the slowworm, Anguis fragilis (Linnaeus;1758)(Squamata: Anguidae) from Trabzon and Bursa
  1. Tez No: 246428
  2. Yazar: NURHAN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. NACİ ALTUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Trabzon ve Bursa'dan toplanmış olan 15 Yılan Kertenkele (2 Genç, 5 Erkek ve 8 Dişi) helmint faunasını ortaya çıkarmak için incelenmiştir.Çalışma sonucunda 4 helmint türüne rastlanmıştır. Bunlar Digenea'ya ait Brachylaemus sp. ve Nemathelminthes'e ait Entomelas entomelas, Oxysomatium brevicaudatum ile Oswaldocruzia filiformis'dir.Yurdumuzda Anguis fragilis (Yılan Kertenkele) üzerinde gerçekleştirilen bu ilk çalışmada rastlanılan Entomelas entomelas türü ülkemiz için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Fifteen Slowworm, Anguis fragilis (2 juvenil, 5 male and 8 female) from Trabzon and Bursa provinces, Turkey, were examined for helminthes.As a result of this study, Anguis fragilis harbored 4 species helminth. These are 1 species of Digenea, Brachylaemus sp., and 3 species of Nemathelminthes, Entomelas entomelas, Oxysomatium brevicaudatum and Oswaldocruzia filiformis.Anguis fragilis presents a new host record for Entomelas entomelas from Turkey.