Kronik şizofrenide depresif duygu durumu
- Tez No: 24645
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
54 ÖZET 1991 yılı Ağustos ayında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde yapılan bu çalışmada, kronik şizofrenide depresif duygu durumu incelendi. Çalışmaya, Bakırköy Akıl Hastanesinde kronik şizofreni tanısı ile yatmakta olan, ayrıca tarafımızdan DSM-III-R ölçütlerine göre de“şizof reni-kronik seyirli”tanısı desteklenen 72 hasta alındı. İlk görüşmeden sonra hastalar iki eşit gruba ayrıldı. Birinci grup depresif duygu durumu olan, ikinci grup depresif duygu durumu olmayan, hastalardan oluşmaktaydı. Her grup 30 kişi içermekteydi. Depresif duygu durumunun f armako jenik, postpsikotik, akinetik depresyon ve negatif belirtilerle ilişkisini saptamak amacıyla her iki gruba Hamilton depresyon ölçeği, Negatif belirtileri değerlendirme ölçeği, Pozitif belirtileri değerlendirme ölçeği ve Ekstrapiramidal belirtileri derecelendirme ölçeğinin parkinsonizme ait bölümü uygulandı. İki gruba ait istatistikler“ki-kare”,“t testi”,“lineer korelasyon”kullanarak değerlendirildi. - iki grup arasında antipsikotik ve anti kolinerjik ilaç miktarı, pozitif psikotik belirtiler, akinezi şiddeti açısından anlamlı fark bulunmadı.55 Depresif duygu durumu olmayan grupta duygusal düzlük anlamlı oranda diğer gruptan yüksek bulundu. Aayrıca depresif duygu durumu ile duygusal düzlük arasında ters orantı saptandı. Dürtüsüzlük, ener jisizlik-vurdumduymazlık, ve haz alamama gibi negatif belirtiler depresif grupta daha fazla olduğu görüldü. Depresif duygu durumu olan grupta psişik anksiyete, intihar düşünceleri ve Hamilton toplam puanı anlamlı oranda yüksek bulundu. Ayrıca bu gruptaki Hamiltonun toplam puanının ortalaması eşiğin üzerinde saptandı. Sonuçları çeşitli yayınlarda bildirilen sonuçlarla karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY In this study, done in August 1991 in Bakırköy State Hospital of Mental Disorders, depressive mood in chronic schizophrenic patients is evaluated. 72 in patients diagnosed as chronic schizophrenia and reevaluated according to DSM HIR criteria and 60 of them were included in the study. After initial interview the patients were divided into two groups. Those who have depressive mood and those who haven't. In order to consider the relationship between depressive mood and negative symptoms, phormacogenic depression, postpsychotic depression and akinetic depression, Hamilton scale for depression (HAM-D), scale for assesment of the negative symptoms, scale for assesment of postive symptoms and scale for assesment of extrapyramidal symptoms concerning Parkinsonizm were applied respectedly to both group of patients. The results were evaluated using statistical measures such as“chi square”,“t test”&“lineer correlation”. No statisticaly significant differences were found between the two group of patients corcerning amount of antipsychotic & anticholinergic medication, positive psycidtic symptoms & degree of akinezia.57 In the patients not having depressive mood the degree of affective flattening was significantly higher and there was a negative correlation between depressive mood and affective flattening. Patients having depressive mood had more negative symptoms such as avolition, apathy and anhedonia. Those patients with depresive mood had significantly higher points (scores) in psychic anxiety, thoughts of suicide and total scare of HAM-D. The overall scare for HAM-D was above threshold in this group. The results of this study was discussed and compored with the results of other studies.