Şizoaffektif bozukluğu olan hastalarda metabolik sendrom sıklığının incelenmesi
Research on the incidence of metabolic syndrom in patients with schizoaffective disorder
- Tez No: 377075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik psikiyatrik hastalığı olan bireylerin genel nüfusa göre beklenen yaşam sürelerinin 10-15 yıl düştüğü tahmin edilmekte, şizofreni de bu sürenin genel topluma oranla %20 daha kısa olduğu bildirilmektedir. Şizoaffektif bozukluğun etyolojisinin, şizofreni ve ikiuçlu bozukluk etyolojisine benzer olduğunu iddia eden çalışmalar ve tedavi ajanlarının benzerliği dikkate alındığında, bu durum şizoaffektif bozuklukta da, metabolik sendrom (MetS) ve kardiyovasküler hastalık görülme sıklığının artışına işaret etmektedir. Bu çalışmayla şizofreni ve ikiuçlu hasta gruplarının bir parçası olmadan, yalnızca şizoaffektif populasyonda metabolik sendrom sıklığını ve bunun kullandıkları ilaçlarla ilişkisini incelemeyi planladık. DSM-IV'e göre şizoaffektif bozukluk ikiuçlu tip ve depresif tip tanısı konulan 80 hasta çalışmaya alındı. Daha sonra 3 hastanın ilaç kullanımı olmaması sebebiyle çalışmadan dışlandı. Hastalara sosyodemografik ve klinik bilgilendirme formu uygulandı. Hastalardan venöz kan örnekleri alındı. Her iki gruptaki hastaların biyokimyasal olarak açlık kan glukozu, LDL, HDL, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri ölçüldü. Arteryel kan basıncı, boy, vücut ağırlığı ve bel çevresi ölçümleri yapıldı. Metabolik sendrom açısından değerlendirme; NCEP-ATP III (National Cholesterol Education Program -Adult Treatment Protocol), NCEP-ATP IIIA (National Cholesterol Education Program-Adapted Adult Treatment Protocol) ve IDF (International Diabetes Federation) tanı kriterlerine göre ayrı ayrı hesaplandı. 77 şizoaffektif bozukluk hastasının katıldığı bu çalışmada hastalarının yaş ortalaması 36, hastalık süresi 12.6 yıl olarak hesaplandı. MetS sıklığı; ATP III tanı ölçütlerine göre %33.8, ATP III A'ya göre %36.4 ve IDF tanı ölçütlerine göre ise %44.2 olarak tespit edilmiştir. Hastaları tipik, atipik ve tipik&atipik antipsikotik alanlar şeklinde 3 gruba ayırdığımızda, ATP III'e göre gruplar arasında MetS sıklığı açısından anlamlı fark saptanmamıştır ancak antipsikotiğe ek antidepresan kullanımıyla MetS sıklığı arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. MetS riski yönünden kullanılan antipsikotiklerin çoktan aza doğru sıralaması klozapin, ketiyapin=risperidon, olanzapin, aripiprazol, tipik antipsikotikler şeklinde olmuştur. Flupentiksol ve ziprasidon kullanan hastalarda her üç tanı ölçütlerine göre metabolik sendrom saptanmamıştır. Sonuçlarımız genel nüfus taramalarından elde edilen sonuçlarla kıyaslandığında şizoaffektif bozuklukta artmış metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık riskine işaret etmektedir. Şizofreni veya duygudurum bozuklukları ile ilgili çalışmaların bir parçası olmadan, sadece şizoaffektif bozukluk populasyonunda gerçekleştirilecek sistemli araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Life expectancy of the individuals having psychiatric disorders is estimated to decrease by 10-15 years compared to general population, while this duration is reported to be 20% shorter in schizophrenia compared to general society. The studies claiming that etiology of schizoaffective disorder is similar to the etiologies of schizophrenia and bipolar disorder, and similarity of the treatment agents indicates increased incidence of metabolic syndrome (MetS) and cardiovascular disease in these patients. Objective of this study was to investigate the incidence of metabolic syndrome in schizoaffective population alone without considering schizophrenia and bipolar disorder, and its correlation with the medications used. A total of 80 patients diagnosed with schizoaffective bipolar type and depressive type according to DSM-IV was included in this study. Then 3 patients were excluded since they were not using drugs. Sociodemographic and clinic information forms were applied on the patients. Venous blood samples were collected from the patient and control groups. Biochemical parameters of the patients including fasting blood glucose, and levels of LDL, HDL, total cholesterol and triglycerides were measured. Arterial blood pressure, height, body weight and waist circumference were measured too. Assessments in terms of metabolic syndrome were separately calculated according to the NCEP-ATP III (National Cholesterol Education Program - Adult Treatment Protocol), NCEP-ATP IIIA (National Cholesterol Education Program - Adapted Adult Treatment Protocol) and IDF (International Diabetes Federation) diagnostic criteria. In this study included 77 schizoaffective disorder patients, mean age was found as 36 years and duration of disease as 12.6 years. MetS incidence was found as 33.8% according to the diagnostic criteria of NCEP-ATP III, 36.4% according to NCEP-ATP III A and 44.2% according to diagnostic criteria of IDF. When we divided the patients into 3 groups as receiving typical, atypical and typical & atypical antipsychotics; no significant difference was found between the groups in terms of MetS incidence according to NCEP-ATP III, but a statistically significant positive correlation was observed between to use of additional antidepressant treatment and MetS incidence. Many-to-few ranking of the antipsychotics used in terms of the risk for MetS was found as clozapine, quetiapine=risperidone, olanzapine and aripiprazole. Metabolic syndrome was not observed in patients who was using flupenthixol and ziprasidone according to all of the three diagnostic criteria. Comparing to the data obtained from general population screening, our results indicate the increased risk for metabolic syndrome and cardiovascular disease in schizoaffective disorder. Further systematic studies are needed to be conducted on the schizoaffective disorder population without being a part of schizophrenia or mood disorders.