Varis çoraplarının performans özelliklerinin incelenmesi
An investigation about performance properties of compression stockings
- Tez No: 246464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KAVUŞTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada varis çoraplarının üretiminde kullanılan farklı iplik yapısı ve ilmek iplik uzunluğu değerlerinin varis çoraplarının esneklik ve patlama mukavemetine etkisi, aynı örme ayarlarında üretilen varis çoraplarında örgü yapısı ve iplik numarasının varis çoraplarının esneklik ve patlama mukavemetine etkisi ve varis çorabı markası ve çorap üzerindeki ölçüm bölgesinin varis çoraplarının performans özelliklerine etkisini belirlemek için yapılmış üç grup deneysel çalışma sunulmuştur.İlk bölümde konu ile ilgili kaynaklar özet halinde verilmiştir.İkinci bölümde çalışmalarda kullanılan varis çoraplarının özellikleri, kullanılan test aletleri ve özellikleri verilmiş daha sonra varis çoraplarının performans özelliklerinin ölçüm yöntemleri anlatılmıştır.Üçüncü bölümde yapılan ölçümler sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir.Dördüncü bölümde bulgulardan yararlanılarak varis çoraplarının performans özellikleri hakkında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three experimental works are presented to determine the effects of different yarn structure and loop length on extensibility and bursting strength of compression stockings, the effects of knit structure and yarn count on extensibility and bursting strength of compression stockings and the effects of brand?s name and calf and ankle regions on performance properties.In the first chapter, a summary of the literature survey is given.In the second chapter, properties of compression stockings used the three experimental works, testing procedures and measurements of the performance properties of compression stockings are explained.In the third chapter, experimental results are presented.In the fourth chapter, with the aim of experimantel results, performance properties of compression stockings are discussed.