Türkiye Kömür İşletmeleri'nin 1998-2007 yılları arasındaki performansının değerlendirilmesi
Evaluation of performance of Turkey Coal Enterprises between 1998-2007
  1. Tez No: 246501
  2. Yazar: GÜRCAN KAYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Kömür İşletmeleri'nin 1998-2007 yılları arasındaki performansını değerlendirmektir.İşletmelerin temel amacı faaliyetlerinden kâr elde etmek, büyümek ve devamlılığı sağlamaktır. İşletmeler pazardaki etkinliklerini koruyabilmek, geleceğe yönelik kararlarını verebilmek ve şu andaki konumlarını tahlil etmek için performans ölçümüne gerek duyarlar. Performans ölçümü sadece işletmeye değil çalışan ve yöneticilere de fayda sağlar. Performans ölçümü, yöneticilerin dikkatli olmasını ve süreci izleyebilmelerini sağlarken, çalışanların kendilerini geliştirebilmesi için adil bir ortam sağlar ve fark edilme, tanınma ihtiyaçlarını karşılamış olur.İşletmelerde sadece kârın ölçümü performansın değerlendirilmesi açısından yeterli değildir. Ölçülebilen tüm performans boyutlarının değerlendirilmesi gereklidir. Bu çalışmada performans kavramı tanıtılmış, performansın boyutları açıklanmış, ölçülebilen performans boyutları kapsamında 1998-2007 yılları arasında işletme değerlendirilmiştir. Sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the performance of Turkey Coal Enterprises between 1998-2007.The main purpose of the enterprises are to make gain of their actions, expend and provide continuity. The enterprises need performance measurement to protect their activities in the market, make future decisions and analyse their immediate conditions. Performance measurement does not reap benefit just to enterprises but also employee and employer. Performance measurement provides managers to be careful and view the process, provides a fair ambience for employees to develop themselves and meet their need of to be recognized and known.Only measurement of profit in the enterprises is not adequate in case of evaluation of performance. It is necessary to evaluate all measurable performance dimensions. In thesis, the performance concept has been introduced, the dimensions of performance have been explained, and the enterprise has been evaluated in case of measurable performance dimensions between 1998-2007. Results and suggestions have been submitted.