Deri direnci değerlerinin hastalıklarda ön tanı aracı olarak kullanılması
The use of skin resistance values in the pre-diagnostic of disease
- Tez No: 246500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYÜP GÜLBANDILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hastalıkların tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığa bir isim koyabilmek için çeşitli tanı araçları kullanılmaktadır. Bu tanı araçları ya kan tahlilin de olduğu gibi enjeksiyonla ya da hastalıklı organdan parça alınarak teşhis yapılmaktadır. Burada en önemli konu yöntemin basitliği ve bilgi alınırken hastaya cerrahi müdahale gerektirmemesidir (non-invasive). Bu nedenle, tez çalışmasında non-invasive bir yöntem olan deri direnci ölçüm cihazının ve yazılımının geliştirmesi hedeflenmiştir.Geliştirilen cihazın ölçümlerinin kontrolü için değerleri bilinen dirençler üzerinden ölçümler yapılarak, kalibrasyon eğrileri çizilmiştir. DC gerilimde yapılan ölçümlerde %99.96 korelasyon bulunurken, AC gerilimde yapılan ölçümlerde %99.98 korelasyon bulunmuştur. Benzer korelasyon, cihazın seri portundan alınan direnç değerlerinin okunduğu bilgisayar yazılımında da görülmüştür.Geliştirilen cihaz, bel ağrılarının teşhisinde kullanılmıştır. Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon birimine başvuran 2'si erkek, 1'i bayan toplam 3 hasta üzerinde deri direnci ölçümü yapılmıştır. Ayrıca bel ağrısı rahatsızlığı bulunmayan 4'ü erkek, 4'ü bayan 8 kişi kontrol gurubu olarak kullanılmıştır. Öncelikle hastaların visual analog skala (VAS) değerleri belirlenmiş ve aynı zamanda hastaların tedavi öncesi 1. ve 3. dakikalarda AC ve DC deri direnci değerleri ölçülmüştür. Tedavi sonrasında aynı hastaların tekrar deri direnci değerleri ölçülerek kayıt altına alınmıştır. Benzer ölçümler kontrol grubuna da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the treatment of diseases early diagnosis plays an important role. In order to identify the disease, various diagnosis tools are used. These diagnosis tools may identify the disease by blood sample test like injection or biopsy. The most important issue in this process is the simplicity of the method and does not necessitate any surgical operation e.g. being non-invasive. Therefore in this thesis, a tool and software is developed with the aim of measuring the skin resistance by using a non-invasive method.In order to test and verify the results of the developed tool, the values produced by the device are compared with the actual values. The measurements under the DC voltages are correlated to 99.96% and under the AC voltage measurements are correlated to 99.98%. Similar results are seen by the computer software.The device which has been developed is tested in the diagnosis of muscle pain. For this aim 2 men and 1 women in total of 3 patients? skin resistance measurement are performed at the Faculty of Medicine, Physical Therapy and Rehabilitation unit of Dumlupinar University. Also another group which does not have any muscle disorders consisting of 4 men and 4 women in total of 8 people was used as a control group. Initially, patients' visual analogue scale (VAS) values were determined before the treatment and meanwhile, AC and DC resistance values of the skin in the first and third minutes are measured. The measurements are carried out after the treatment on the same patients. The similar measurements are performed for the control group.