High-q micromechanical resonators and filters for ultra high frequency applications
Çok yüksek frekanslı uygulamalar için yüksek kalite faktörlü mikromekanik rezonatörler ve filtreler
- Tez No: 246574
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Radyo Frekansı Mikro Elektro Mekanik Sensörler alanında yakın zamandagerçekleşen gelişmeler, komünikasyon teknolojisinde geniş çapta kullanılan yüksekkalite faktorlü entegre edilemeyen makroskobik parçaların mikroskobikparçalarla yer değiştirmesi için umut verici sonuçlar göstermiştir. Radyofrekanslarında, 10,000'den fazla kalite faktörüne sahip titreşimli mikromekaniksilikon rezonatörler üretilmiş durumdadır. Yüksek kalite faktörlü mikrorezonatörleri temel blok olarak kullanan mikromekanik filtreler ve osilatörlerüretilmiş durumdadır. Bu elemanların üretim teknikleri CMOS teknolojisiyleuyumlu haldedir. Bu sebeple, mikromekanik elemanları entegre devrelerle beraberüreterek tek parça alıcı-vericiler üretmek mümkün olabilir. Bu çalışmadamikromekanik rezonatörlerin genel çalışma karakteristigi incelenmiş ve orijinalbir mikro rezonatör ve mikro filtre örneği tasarlanmıştır. Yüksek frekanslımikromekanik rezonatörler, kalite faktörlerini belirleyen bağlantı kayıplarındandolayı performans sorunu yaşamaktadır. Çalışmamızda, uzama biçimindetitreşim gösteren rezonatörler için orijinal bir bağlantı kaybını azaltma tekniğiönerilmektedir. Önerilen yapıların üretim aşamaları mevcut eşleniklerininkinegöre daha kolaydır. Bağlantı kaybını azaltma tekniği, mevcut yapılarda kullanımıiçin ekstra zorluklar doğurmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent progresses in Radio Frequency Micro Electro Mechanical Sensors (RFMEMS) area have shown promising results to replace the off-chip High-Q macroscopicmechanical components that are widely used in the communication technology.Vibrating micromechanical silicon resonators have already shown qualityfactors (Q) over 10,000 at radio frequencies. Micromechanical filters and oscillatorshave been fabricated based on the high-Q micro-resonator blocks. Their fabricationprocesses are compatible with CMOS technology. Therefore, producingfully monolithic transceivers can be possible by fabricating the micromechanicalcomponents on the integrated circuits. In this work, we examine the generalcharacteristics of micromechanical resonators and propose a novel low loss resonatortype and a promising filter prototype. High frequency micromechanicalcomponents suffer from the anchor loss which limit the quality factor of thesedevices. We have developed a novel technique to reduce the anchor loss in extensionalmode resonators. Fabrication processes of the suggested structures arerelatively easy with respect to the current high-Q equivalents. The anchor loss reduction technique does not introduce extra complexities to be implemented in the existing structures.