Master production scheduling under uncertainty with controllable processing times
Belirsizlik altında kontrol edilebilir işlem süreleriyle temel üretim çizelgelemesi
- Tez No: 246573
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SELİM AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ana Üretim Çizelgelemeleri (MPS) endüstride özellikle Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) yazılımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. MPS sınırsız kapasite, sabit işlem süreleri ve tek senaryoya dayalı talep tahminleri varsayım_nda bulunmaktadır. Bu tezde, bu varsayımları sorguladık ve sınırlı kapasite, kontrol edilebilir işlem süreleri, son ve en onemli olarak da bir yerine birden çok senaryoya dayalı talep tahminlerini içeren bir problemi ele aldık. Çeşitli talep senaryoları verildiğinde en yüksek beklenen kârı elde etmek amacıyla çok aşamalı olasılıksal programlama yaklaşımı kullandık. Pek çok endüstri uygulamasının olanak sağladığı kontrol edilebilir işlem sürelerini kapasite kullanımında esneklik sağlamak amacıyla kullandık. Değerlendirdiğimiz problem için doğrusal olmayan karışık tamsayılı programlama gösterimi önerdik. Daha sonrasında iki tane alt problem inceleyerek hedef fonksiyonunun yapısını ortaya çıkarttık ve önerdiğimiz ilk gösterim icin iki alternatif doğrusallaştırma önerdik. Ana problemin daha basit hallerini inceleyerek, bazı yeterli koşullar ortaya çıkardık ve iki özel durumun hesaplama karmaşıklığını gösterdik. Önerdiğimiz modellerin zaman performansını, çok aşamalı olasılıksal programlama çözüm performansını ve son olarak kontrol edilebilirliğin katkısını ölçtüğümüz üç tane deneysel çalışma yaptık. Deneysel çalışmalar, önerdiğimiz modellerden birinin büyük problem için bile çok hızlı çalıştığını, çok aşamalı olasılıksal programlama çözüm performansının tekli senaryo stratejilerine oranla çok daha iyi olduğunu ve son olarak kontrol edilebilirliğin çok aşamalı olasılıksal programlama çözüm performansını belirgin bir şekilde yükselttiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Master Production Schedules (MPS) are widely used in industry especially within Enterprise Resource Planning (ERP) Software. MPS assumes infinite capacity, fixed processing times and a single scenario for demand forecasts. In this thesis, we questioned these assumptions and considered a problem with finite capacity, controllable processing times and finally and most importantly, several demand scenarios instead of just one. We used a multi-stage stochastic programming approach in order to come up with maximum expected profit given the demand scenarios. We used controllable processing times, which are feasible in most of the scheduling practice in industry, to achieve a flexibility in capacity usage. We provided a non-linear mixed integer programming formulation for our problem. Afterwards, we analyzed two sub-problems to simplify the structure of the objective function and suggested alternative linearizations. We considered easier cases of our problem, proposed sufficient conditions for optimality and established the computational complexity status for two special cases. We conducted three experiments, to test computational performance of the formulations, to analyze the profit performance of the multi-stage solutions and finally, to analyze the effect of controllability on profit. Our computational studies show that one of the proposed formulations solves large instances in a very small amount of time. The second experiment suggests that the performance of multi-stage solutions is significantly better than the one of solutions obtained using single scenario strategies in terms of relative regret. Finally, the third experiment shows that controllability significantly increases the performance of multi-stage solutions.