Low complexity equalization for OFDM in doubly selective channels
OFDM için frekans ve zaman seçici kanallarda düşük karmaşıklı eşleme
  1. Tez No: 246583
  2. Yazar: ALPTEKİN PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çok-yollu kanallardaki iyi performansı ve yüksek spektrum veriminden dolayı OFDM günümüz standartlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak gönderme süresinin uzunluğundan dolayı tek taşıyıcılı sistemlere göre kanalın zamana göre değişiminden daha fazla etkilenmektedir. Bu durumda alttaşıyıcıların birbiri arasındaki dikgenlik bozulmakta and taşıyıcılar arasında girişim oluşmaktadır. Kanal kestirimi ve sembol eşleme gittikçe problemli hale gelmektedir, çünkü klasik MMSE tipi yöntemler çok karmaşık işlemler gerektirmektedir. Bu tez kanal kestiriminin mükemmel olarak yapıldığını farz ederek sadece sembol eşleme problemiyle ilgilenmektedir. İlk olarak mevcut algoritmaların bir araştırması yapılmış ve bunlar WiMAX parametreleriyle benzer bir simülasyon ortamında test edilmiştir. Daha sonra mevcut algoritmalar modifiye edilerek iki yeni algoritma önerilmiş ve bu algoritmaların belli mobilite limitlerinde performans ve karmaşıklık açısından sembol kestiriminde optimum çözüme en yakın algoritmalar olduğu gösterilmiştir. Sonunda da alttaşıyıcı girişiminin optimum olarak kaldırılamamasının yüksek mobiliteli kanallarda OFDM temelli sistemler kullanmanın önündeki en büyük engel olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In current standards Orthogonal Frequency Division Multiplex -OFDM- is widelyused for its high resistance to multi-path environments and high spectral efficiency. However since the transmission duration is longer, it is affected fromtime variations of the channel more than single carrier systems. Orthogonality ofsub-carriers are lost within an OFDM symbol and intercarrier interference(ICI)occurs as a result of time variation of the channel. Channel estimation and equalizationbecome problematic, because the classical structures like MMSE requirevery complex operations. This thesis studies the channel equalization problem,as separate from the channel estimation problem. The thesis assumes that thechannel coeffcients are perfectly known and focuses on the estimation of datatransmitted on each OFDM carrier. First, a survey of existing algorithms onchannel equalization is given and simulations are provided to compare them interms of complexity and performance under an OFDM system scenario that isconsistent with the present WiMAX system parameters and operating conditions.As a novel contribution, the thesis proposes two new equalization methods byamending existing algorithms and shows that these modified algorithms improve the state-of-the-art in channel equalization in terms of complexity and performanceunder certain high-mobility scenarios. Ultimately it is shown that theintercarrier interference cancellation problem remains a major impediment tothe implementation of OFDM in high-mobility environments.