A novel verse optimal RF pulse design method for parallel transmission in magnetic resonance imaging
Manyetik resonans görüntülemede değişken hızlı seçici uyarım için iyileştirilmiş radyo frekans darbe tasarlama yöntemi
  1. Tez No: 246595
  2. Yazar: HALDUN ÖZGÜR BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, manyetik rezonans görüntülemede (MRG) kullanılan radyo frekans (RF) darbelerin tasarımı için yeni bir yöntem geliştirilmiştir ve MRG için tasarlanmış mevcut bir özgül soğurma hızı (ÖSH) düşürme yöntemine bir geliştirme yapılmıştır. Bu çalışmada geliştirilen değişken hızlı seçici uyarım için iyileştirilmiş paralel darbe tasarlama yöntemi (DHSUp) paralel iletim için tasarlanmıştır ve yöntemin amacı değişken hızlı seçici uyarım (DHSU) yöntemi ile ÖSH'si düşürüldükten sonra en az ÖSH'ye sahip olan RF darbeleri tasarlamaktır. DHSUp yönteminin getirisi paralel iletim için ÖSH düşürme yöntemi ile tasarlanmış ve DHSU yöntemi ile ÖSH'si düşürülmüş RF darbelerin ÖSH'leri ile DHSUp yöntemi ile tasarlanmış ve DHSU yöntemi ile ÖSH'si düşürülmüş RF darbelerin ÖSH'lerinin karşılaştırılmasıyla incelenmiştir. Yapılan simülasyonlarda paralel iletim için ÖSH düşürme yöntemi yerine DHSUp kullanarak %47'ye varan ÖSH düşümleri elde edilmiştir. Bu tezde anlatılan diğer bir çalışma ise mevcut bir koşullu DHSU ile ÖSH düşürme yöntemine yapılan geliştirmedir. Mevcut yöntemde ÖSH düşürmek için bir en yüksek RF koşulu kullanılmaktadır. Bu çalışmada mevcut yöntemdeki en yüksek RF koşulu yerine en yüksek kare kök güç koşulu kullanılarak daha iyi ÖSH düşürümü sağlanmıştır. Yapılan geliştirmenin getirisi en yüksek RF koşulu kullanılarak ÖSH'si düşürülmüş RF darbelerin ÖSH'leri ile en yüksek kare kök güç koşulu kullanılarak ÖSH'si düşürülmüş RF darbelerin ÖSH'leri karşılaştırılarak incelenmiştir. Yapılan simülasyonlarda en yüksek RF koşulu yerine en yüksek kare kök güç koşulu kullanılarak %50'ye varan ÖSH düşümleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel radio frequency (RF) pulse design method for magnetic resonance imaging (MRI) and an improvement to an existing method that reduces specific absorption rate (SAR) in MRI are presented. The new RF pulse design method, variable rate selective excitation optimal RF pulse design method for parallel transmission (VERSEp), is developed for parallel transmission and aim of the method is to design RF pulses with lowest SAR after SAR reduction with variable rate selective excitation (VERSE) method. This is achieved by modifying the SAR optimal RF pulse deisgn method for parallel transmission. Performance of the VERSEp method is tested by comparing VERSE-SAR reduced SAR of the RF pulses designed with SAR optimal RF pulse design method and VERSE-SAR reduced SAR of theRF pulses designed using VERSEp. In the simulations, SAR reductions up to 47% are obtained. Different aspects of VERSEp are also shown with simulations. The second contribution of this work is an improvement made to an existing constrained VERSE-SAR reduction method. The existing VERSE-SAR reduction method uses a peak RF constaint for SAR reduction. In this work, peak square root power constraint is used instead of peak RF constraint in the VERSE-SAR reduction method. In the simulation results, the SAR of the RF pulses designed using the improved method were compared with SAR of the RF pulses designed using the method before improvement. SAR reductions up to 50% are obtained by using peak square root power constrained SAR reduction instead of peak RF constrained SAR reduction.