Content-based video copy detection using multimodal analysis
Çok kipli analiz ile içerik tabanlı video kopya sezimi
  1. Tez No: 246718
  2. Yazar: ONUR KÜÇÜKTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY, PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek ve artan oranlarda videonun çeşitli ağlarda serbestçe yayımlanması, telif haklarının korunması için otomatik video kopya sezimi ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Çoklu ortam teknolojilerindeki gelişmeler, filigram yaklaşımına alternatif olarak içerik tabanlı video kopya sezimi yöntemini ortaya sürmüştür.Bu tez çalışmasında video kliplerini eşleştirmeyi sağlayan çok kipli bir sistem önerilmektedir. İlk olarak bir yüz detektörü kullanılarak yüz içeren video bölümleri belirlenir. Yüz ve bedenin yüze yakın belirli bir kısmını eşleştirmek, aynı kişiyi (örneğin, sunucu veya politik lider) farklı olaylarda veya sahnelerde ayırma esnekliği sağlar. İkinci olarak, harekete bağlı benzerliği olan video bölümlerini eşleştirmek için uzaysal ve zamansal dizileri eşleyen bir teknik kullanılır. Son olarak, yüz içermeyen video bölümleri düşük seviyeli görsel öznitelikler ile eşleştirilmektedir. Bunlara ek olarak, videoları bölütlemek için kullanılan renk diklemlerinde bulanık mantıktan yararlanılmaktadır. Gürültüleri, silinen film karelerini, iç içe geçmiş çerçeveleri tespit etmek ve durağan bölgeler için maske oluşturmak için de yöntemler önerilmiştir.Tanıtılan sistem, TRECVID 2008 yarışmasında İçerik Tabanlı Kopya Sezimi görevi için hazırlanan sorgu ve referans videoları üzerinde test edilmiş, sonuçlarımız bu göreve katılan en iyi 8 teknikle karşılaştırılmıştır. Bu deneylerde sistemimizin diğer birçok modern teknikten daha verimli ve etkili çalıştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Huge and increasing amount of videos broadcast through networks has raised the need of automatic video copy detection for copyright protection. Recent developments in multimedia technology introduced content-based copy detection (CBCD) as a new research field alternative to the watermarking approach for identification of video sequences.This thesis presents a multimodal framework for matching video sequences using a three-step approach: First, a high-level face detector identifies facial frames/shots in a video clip. Matching faces with extended body regions gives the flexibility to discriminate the same person (e.g., an anchor man or a political leader) in different events or scenes. In the second step, a spatiotemporal sequence matching technique is employed to match video clips/segments that are similar in terms of activity. Finally the non-facial shots are matched using low-level visual features. In addition, we utilize fuzzy logic approach for extracting color histogram to detect shot boundaries of heavily manipulated video clips. Methods for detecting noise, frame-droppings, picture-in-picture transformation windows, and extracting mask for still regions are also proposed and evaluated.The proposed method was tested on the query and reference dataset of CBCD task of TRECVID 2008. Our results were compared with the results of top-8 most successful techniques submitted to this task. Experimental results show that the proposed method performs better than most of the state-of-the-art techniques, in terms of both effectiveness and efficiency.