Development of closed-form green's function to investigate apertures on PEC circular cylinder with dielectric layers
Diyelektrik tabakalar kaplı mükemmel elektriksel iletken silindir üzerindeki menfezlerin, kapalı-form green fonksiyonlarıyla araştırması ve geliştirmesi
- Tez No: 246746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR BEHÇET ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Genellikle iletken yüzeyler üzerindeki menfez tipi antenleri göstermek amacıylakullanılan manyetik kaynakların, tabakalı silindirler için kapalı-form Greenfonksiyonları geliştirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen gösterimler, phi=phi' vero=ro' dahil olmak üzere hemen hemen bütün kaynak ve gözlem noktaları içingeçerlidir. Bundan dolayı, Moment Metodu işlemlerinde kullanılabilirler.Bu gösterimler elde edilirken, manyetik kaynaklar için bilinen spektral alandakiGreen fonksiyonları, nispeten büyük silindirleri ve eksen sorunlarını ele alabilmesiiçin tekrar düzenlendi. kz integral yolundaki bazı numerik sorunlarınüstesinden gelmesi ve silindrik eigenmodelar üzerinde alınan toplamı verimli yapabilmesiiçin literatürde bulunan uygun hızlandırma teknikleri uygulanmıştır.Sonrasında, iki-seviyeli genelleştirilmiş fonksiyon kalemi metodunun yardımıyla,bulunan gösterimler mekansal alana ayrık karmaşık hayal metodu kullanılarakçevrilmiştir. Dikkat edilmelidir ki, yakın zamanda elektriksel kaynaklar için benzerbir yöntem geliştirilmiş ve çok doğru sonuçlar sunulmuştur. Bu çalışmada,bahsedilen çalışmanın manyetik kaynaklar için olan karşılığı geliştirilmiştir.Numerik sonuçlar iki farklı şekilde verilmiştir:(a) ro ? ro', manyetik kaynak, yaltkan kapl silindirin en içteki iletken katmanüzerindedir. Bu durum, menfez antenlerin yayılma problemleri için özgünbir senaryodur.(b) ro=ro', manyetik kaynak ve gözlem noktalarının ikisi de en içteki katmanıoluşturan iletken katmandadır. Üzerinde bir yalıtkan tabaka bulunmaktadır.Bu durum, menfez antenlerin karşılıklı bağlaşımları iöin özgün bir senaryodur.
Özet (Çeviri)
Closed-form Green?s function representations for magnetic sources, which isin general used to represent aperture type antennas on conducting surfaces, aredeveloped for a cylindrically stratified media. The resultant expressions are validfor almost all possible placements of source and observation points including thecases where ro = ro' and phi=phi'. Hence, they can be used in a method of Momentssolution procedure.In the course of obtaining these expressions, the conventional spectral domainGreen?s function representations for magnetic sources are reorganized in order tohandle relatively large cylinders and the axial line problem. Available accelerationtechniques that exist in the literature are implemented to perform the summationover the cylindrical eigenmodes efficiently and to handle some numerical problemsalong the kz integration path. Then, the resulting expressions are transformedto the spatial domain using the discrete complex image method with the help ofthe generalized pencil of function method, where a two-level approach is used.It should be noted that a similar methodology has recently been developed forelectrical sources and very accurate results have been presented. In this work, itsmagnetic source counterpart has been developed.Numerical results are presented in two different forms:(a) ro ? ro' , the magnetic source is on the conducting cylinder, which forms theinnermost layer of the dielectric coated cylinder. This is a typical scenariofor the radiation problem of aperture type antennas.(b) ro = ro', both the magnetic source and the observations points are on theconducting cylinder which forms the innermost layer. There is a single dielectric layer on the top of them. This is a typical scenario for the mutualcoupling between aperture type antennas.