Microfluidics for plasmonic sensors
Plazmonik sensörler için mikroakışkanlar
- Tez No: 246748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, mikroakışkan kanalların plazmonik sistemlerle entegrasyonu gösterilmiştir. Öncelikle, yüzey plazmonlarının en etkili bir şekilde uyarımı için optik disklerin yüzeylerindeki kırınım ağı yapısı çeşitli fiziksel be kimyasal prosedürlere tabi tutularak modifiye edilmiştir. Plazmonik sistemlerin hemen hepsinde gerekli olan ince metal tabaka kaplaması yapıldıktan sonra kalıplama litografisi kullanılarak optik disklerin yüzey profilleri, elastomerik bir malzeme olan PDMS'e aktarılmıştır. Çeşitli sıvıların enjekte edileceği mikroakışkan kanalların fabrikasyonu içinse optik litografi tekniği kullanılmıştır. Çeşitli teknikler kullanılarak sonhaline gelen PDMS'ten oluşan yapının performans ölçümleri için elipsometre cihazı kullanılmıştır. Deneysel veriler ile teorik simule edilenlerin tutarlı olduğu görülmüştür. Yansıyan sinyal genliğinde bir düşüş gözlenmiş olsa da rezonans dalgaboyları, simule edildiği üzere beklenen değerlere oldukça yakın çıkmıştır. Farklı sıvılar kullanılarak yapılan ölçümlerde beklendiği üzere rezonans kaymaları görülmüştür. Sonuç olarak mikrokanalların plazmonik tabanlı uygulamalarda kullanılması daha da geliştirilerek, biyomoleküler detekte işlemleri gibi bazı önemli uygulamalar için avantajlı bir alternatif olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we integrate microfluidics with grating-coupled surface plasmon configurations for sensing applications. First, in order to observe optimal excitations, we introduce procedures for modification of the surface profiles of gratings acquired from commercially available optical storage disks. A must requirement in plasmonic systems, thin film metal deposition is performed. Soft lithographic techniques are applied to coated disks to transfer the surface topography of the disks to an elastomeric material, PDMS. Optical lithography is used to fabricate microfluidic channels to where fluid will be injected. After fabricating the final structure, ellipsometric measurement is used to investigate the device performance. Experimental results were in consistence with the theoretical simulations providing similar behaviours of reflection spectra. The resonance wavelengths are found to be occuring very near to the expected values along with high quality factors. However, to the device structure, an intensity loss is observed which can be further improved. We achieved the tuning of the resonance wavelength by changing the refractive index of the medium inside the microchannel. Integration of the microfluidic channel to surface plasmon studies may open up many applications such as biomolecular sensing.