Sayısal bilgi işlemenin mimarlık ve tasarım nesnesi üzerindeki etkileri
The effects of digital information processing over the architecture and design object
  1. Tez No: 246807
  2. Yazar: AZİZE MELİS AYBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada veri, enformasyon ve bilginin sayısal ortamda işlenmesinin mimarlık ve tasarım eylemi üzerindeki etkileri incelenerek, sayısal tasarım sürecinde mimarlık ve tasarım nesnesinin bilginin işlenmesine bağlı olarak nasıl dönüştüğü ve bu dönüşümün mimarlık ve tasarım dünyası üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu bağlamda bilgi işlemeye ilişkin temel kavramlar başlığı altında veri, enformasyon ve bilgi kavramları, bilginin sayısal ortamda işlenmesi, dönüşümü, temsili, enformasyon mekanı ve tasarımda bilgi işleme süreç ve yaklaşımları irdelenerek; sayısal ortamdaki veri, enformasyon ve bilginin tasarıma etkilerini incelemek esas alınmaktadır. Araştırmanın sonucunda örnek olarak seçilen tasarım nesneleri, sayısal bilgi işlemenin kazandırdığı özellikler ile zaman, mekan, hareket ve etkileşim faktörlerinin etkisiyle geçirdikleri dönüşümler göz önünde tutularak sınıflandırılmıştır. Sayısal bilgi işlemenin mimarlık ve tasarım nesnesi üzerinde yarattığı etkiler bu sınıflandırma üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; to investigate the effects on the action of architecture and design, while data, information and knowledge are being processed in the digital environment. Also to analyse how the architecture and design object transforms and how much it can develop dependent on the information processing. In this context, the concepts of data, information and knowledge, the environment and spaces in which the information is processed digitally, the process of information processing in design and the related approaches are being examined under the title of the fundamental concepts related to information processing. In the conclusion of the research by stating the specifications and transformations -related with the factors of time, space, motion and interactivity- of the sample design objects are being classified. The effects of digital information processing on the architecture and design object are being evaluated over this classification.