Noise analysis in WDM optical fiber communication systems
Dalgaboyu bölmeli çoğullamalı fiber optik iletişim sistemlerinde gürültü analizi
  1. Tez No: 246849
  2. Yazar: MEHMET AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde dalgaboyu bölmeli coğullamalı (WDM) fiber optik iletişim sistemlerinde (OFCSs) gürültü analizi ele alınmıştır. Fiber optik iletişim sistemlerinde optik sinyali yükselten optik yükselteçler(OAs), sisteme kendiliğinden yükseltilmiş yayılmadan (ASE) kaynaklanan gürültü eklemektedirler. Gürültüyle birlikte fiberden kaynaklanan nonlineer etmenler, optik sinyalde nonlineer faz gürültüsü olarak bilinen nonlineer faz değişikliklerine sebep olarak iletişim sisteminin performansını düşürmektedir. Bu tezde, nonlineer faz gürültüsünün ve sistem üzerindeki etkisinin karakterizasyonu ve analizi için birleştirici teori, geniş kapsamlı metodoloji ve nümerik teknikler sunulmıştur.Gürültü analizinde kiplenmiş ve kiplenmemiş taşıyıcılar için dalga yayılım analizinden elde edilen stokastik nonlineer Schrödinger (NLSE) eşitliği kullanılmıştır. NLSE eşitliği kullanılarak gürültü yayılımını karekterize eden yeni denklemler elde edilmiştir.Gürültü denklem(ler)inin çözümü için analitik ve nümerik yöntemler sunulmuştur. Kiplenmiş ve kiplenmemiş taşıyıcılar için sistemin bit hata oranını hesaplama yöntemi sunulmuş ve farksal ikili faz kaydırmalı kipleme (DBPSK) ve farksal dördün faz kaydırmalı kipleme (DQPSK) teknikleri için sistemin bit hata oranları hesaplanmıştır. Ayrıca çeşitli sistem konfigurasyonları kullanılarak elde edilen sonuçlar sunularak , gürültünün sistem performansı üstündeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigate the noise effect on Wavelength Division Multiplexed (WDM)Optical Fiber Transmission Systems (OFCSs). Optical Amplifiers (OAs), which are usedfor optical signal amplification in OFCSs, bring in noise, known as Amplified SpontaneousEmission (ASE) noise to system. The noise together with fiber non-linearity degrades theOFCS performance thorough non-linear phase changes of the optical signal, which is knownas non-linear phase noise. In the thesis, we present a unifying theory, and a comprehensivemethodology and computational techniques for the analysis and characterization of non-linear phase noise and its impact on system performance.Considering both un-modulated and modulated carriers, in the analysis, we use thestochastic non-linear Schrödinger equation (NLSE) that arises in the analysis of wave propagation phenomena. Starting with the NLSE, we derive new systems of differential equationsthat characterize noise propagation along the fiber.We provide both analytical and numerical solution methodologies for the solution ofderived noise equation(s). For both un-modulated and modulated carriers we develop asystem Bit Error Ratio (BER) evaluation methodology and compute the system BER forDifferential Binary Phase Shift Keying (DBPSK) and Differential Quadrature Phase ShiftKeying (DQPSK) modulation schemes. We present results which are obtained using different system parameters, to explore the effect of noise on system performance.