Tulyum katkılı fiber yükseltecin karakteristiğinin incelenmesi
The analyses of thulium doped fiber amplifier characteristics
  1. Tez No: 597670
  2. Yazar: AYTEN DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişen teknoloji ve kullanıcıların talepleri doğrultusunda artan haberleşme trafiğine bağlı olarak kapasite ve hız ihtiyacı da devamlı artmaktadır. Artan bu ihtiyacın karşılanmasında fiber optik haberleşme sistemleri büyük önem kazanmıştır. Bu nedenle dalgaboyu bölmeli çoğullama (DBÇ) iletim sistemlerinde daha fazla bant genişliği gerekmektedir. S-bandı, mevcut kullanımda olan L-bandına ve C-bandına iyi bir alternatif olarak görünmektedir. Tulyum katkılı fiber yükselteçler (TKFY) S-bandında iyi bir kazanç sağlamaktadır. Tulyum katkılı fiber (TKF) uzunluğu, tulyum iyon yoğunluğu, katkı yarıçapı, öz yarıçapı, pompa gücü gibi parameteler, TKFY'te iyi bir kazanç ve düşük gürültü elde edebilmek için önemlidir. Bu tez çalışmasında S-bandında çalışan TKFY'in temel parametrelerinin çıkış kazanç ve gürültü spektrumuna etkileri incelenmiş, optimum düzenekler ve parametreler bulunmuştur. İleri yönlü ve çift yönlü çeşitli pompalama konfigürasyonları denenerek, her bir yöntemde giriş gücü değiştirilmiştir. Böylece her bir pompalama konfigürasyonu için çıkış kazancının giriş sinyal gücüne bağımlığı ve küçük sinyal kazanç grafikleri elde edilerek TKFY'in doyum bölgeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the growing technology and demands of users, communication data traffic increases and thereby demand of capacity and speed increase, too. The optical communication system has become important to meet the needs. For this reason, more bandwidth is necessary in the wavelength division multiplexing (WDM) transmission systems. S-band is a good alternative for the existing bands; C-band and L-band. High gain values are achieved in S-band with the Thulium doped fiber amplifiers (TDFA). Parameters like Thulium doped fiber (TDF), Thulium concentration, doping radius, core radius and pump power are important for high gain values and low noise values. In this study, the effects of TDFA parameters on output gain and noise spectrums are analysed and optimum settings and parameters are determined. Forward and dual pumping schemes are tried and the input power is changed for every methods. In turn, for every pumping schemes output power's dependency to the input power is viewed and obtaining small signal gain graphics the saturation are of TDFA are determined.