Tribolojik uygulamalara yönelik SiAlON seramiklerinin geliştirilmesi
Development of SiAlON ceramics for tribological applications
  1. Tez No: 246866
  2. Yazar: NURCAN ÇALIŞ AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MANDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
SiAlON seramikleri yüksek mekanik ve kimyasal özelliklerinden dolayı tribolojik uygulamalarda kullanılmak üzere potansiyel malzemeler olmalarına rağmen bu uygulama alanında kullanımları sınırlıdır.Bu problemi çözmek amacıyla mevcut doktora çalışmasında, aşınma direnci - mikroyapı - mekanik özellik ilişkileri araştırılmıştır. Aşınma mekanizmaları ve etkileyen parametreler tartışılmıştır. Sonuç olarak mevcut test koşulları altında tribolojik davranışa en etkin parametrenin kırılma tokluğu, tane sınır fazı kimyası ve tane boyutu olduğu bulunmuştur. SiAlON seramiklerinin aşınma mekanizmalarının sürtünme katsayısına, tane sınırı kimyasına ve kırılma tokluğuna bağlı olarak değiştiği görülmüştür.Çalışma sonrasında yeni geliştirilen SiAlON seramiklerinin performans testleri yapılmış ve mevcut ticari seramik malzemeler ile teknolojik açıdan karşılaştırılmıştır. SiAlON seramiklerinin tribolojik uygulamalarda yaygın olarak kullanılan alümina seramiklerine göre daha dayanıklı ve benzer maliyette ve silisyum nitrür seramiklerine eşdeğer performansta ve daha ekonomik olduğu bulunmuştur. Bu yönüyle yapılan çalışma evrensel bilime katkıda bulunmanın yanı sıra tribolojik problemlere de çözüm üretici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Although SiAlON ceramics are potential materials due to good mechanical and chemical properties to be used in tribological applications, their use has been limited so far.In order to solve this problem, wear resistance ? microstructure -mechanical properties correlation was investigated. Wear mechanisms and affecting parameter of tribology were discussed. Consequently, fracture toughness, intergranular phase chemistry and grain size have been found the most important parameters on tribological behavior under existing test conditions. Wear mechanisms of SiAlONs are observed to be changed in according to friction coefficient, intergranular phase chemistry and fracture toughness.Performance tests were carried out for novel developed SiAlON ceramics and the results were compared with available commercial ceramic materials which used in tribological applications. Results showed that novel SiAlON ceramics are more durable and similar cost compared to alumina ceramics and similar performance with silicon nitride and more economic then silicon nitride ceramics. In this respect, the study attributes to solve the tribological problems besides contribute to universal science.