Tarımsal atıklardan hızlı piroliz yöntemiyle sentetik sıvı yakıt eldesinde piroliz parametrelerinin etkisi
Influence of pyrolysis parameters on obtaining synthetic fuel via fast pysolysis of agricultural wastes
- Tez No: 246878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapılan bu çalışmada, yulaf samanı ve mısır koçanı biyokütle örneği olarak seçilmiş, bu biyokütlelerin sabit yataklı ince borusal reaktörde hızlı pirolizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; çalışmaların ilk aşamasında elde edilen piroliz ürün verimleri üzerine piroliz sıcaklığı (300, 400, 500, 600, 700, 800ºC/dak), azot gazı akış hızı (50, 100, 200, 400 ve 800 cm3/dak) ve ısıtma hızlarının (100, 300, 500 ve 700°C/dak) etkileri incelenmiştir. Bu deneysel sonuçlara göre optimum sıvı ürün verimi için en uygun piroliz parametreleri; 600°C piroliz sıcaklığı, 200 cm³/ dak azot gazı akış hızı ve 700°C/dak ısıtma hızı olarak saptanmış olup bu parametrelerde ulaşılan optimum sıvı ürün verimleri yulaf samanı ve mısır koçanı için sırasıyla; %34,38 ve %37,85'dir. Orta sıcaklıklarda sıvı ürün verimi, yüksek sıcaklıklarda ise sıvı oluşan sıvı ürünlerin ikincil parçalanma tepkimeleri sonucu gaz ürün verimi maksimize edilmiştir. Çalışmada sıvı ürünlerin elementel analizi yapılmış, FTIR spektrumları alınmış ve elde edilen sıvı ürün bileşikleri GC-MS yardımıyla incelenmiştir. Bu sonuçlara göre sıvı ürün yapısını fenoller, karbonil grupları, aromatikler, azotlu bileşiklerin oluşturduğu saptanmış olup tüm sonuçlar değerlendirildiğinde, yulaf samanı ve mısır koçanından elde edilen sıvı ürünün sentetik sıvı ürün yada kimyasal hammadde olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, oat straw and corncob were chosen as biomass samples and the fast pyrolysis of these biomass samples were carried out in well-swept fixed-bed reactor., For his purpose, the effects of pyrolysis temperature (300, 400, 500, 600, 700, 800ºC/min), sweeping flow rate (50, 100, 200, 400 ve 800 cm3/min) and heating rate (100, 300, 500 ve 700°C/min) on the yields of pyrolysis products were investigated. According to the experimental results, maximum bio-oil yield was obtained; at 600°C pyrolsis temperature, 200 cm³/ min sweeping flow rate and 700°C/min heating rate. Maximum oil yields were obtained as %34,38 and %37,85 for oat straw and corncob biomass samples, respectively. The result of secondary fragmentation reaction increased the gas yield at high temperatures and oil yield at moderate temperaures. In this study, elemental analysis of oil yields, FTIR spectrum and GC-MS of oil yields obtained were determined. According to the this results; it was observed that, the structure of oil yield were composed of aromatic, phenols, carboxylic acids and nitrogenous compounds. When all the results evaluated, oat straw and corncob were determined that synthetic fuel product or chemical feedstock.