Seraların güneş enerjisi ile ısıtılması
Greenhouses heating with solar energy
- Tez No: 246879
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YÖRÜKOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Seralar kapalı mekanlar olup ısıtma ve soğutmanın yanı sıra her türlü teknolojinin kullanılabildiği ve her mevsimde ekonomik olarak taze ürün yetiştirilmesini sağlayan yapılardır. Seralarda yetiştirilecek ürün için istenilen sıcaklık elde edildiğinde sera ortamının ısısı sabit tutulabilmelidir. Bu sebeple ısı kayıplarını en aza indirmek için sera duvarlarının yalıtımı önemlidir. Tromb duvarı kullanımı pasif enerji depolamaya gösterilebilecek en iyi örneklerdendir. Tromb duvarının yüzey sıcaklığı ile seranın sıcaklığı birbirinden farklı olduğunda ısı alışverişi başlar. Deneyde iki farklı serada tromb duvarı kullanılıp duvarlar iki ayrı malzemeden yapılmıştır. Birinci seranın tromb duvarı siyah boyalı alçıdan, ikinci seranın tromb duvarı ise FDM (Micronal®) katkılanarak yapılmıştır. Bu çalışmada Anadolu Üniversitesi'nde özellikle kış aylarında +12°C/+14°C sıcaklık aralığında kalabilen güneş serası tasarlanarak prototipi yapılmış ve deney verileri alınmıştır. Serada gerekli koşulları düzenlemek için Visual Basic dilinde ve aynı zamanda sera için gerekli ısıyı hesaplayan bir program geliştirilmiştir. Güneş serasında faz değiştiren maddelerin (FDM) gizli ısı depolama özelliğinden faydalanılarak seraların ısıtılması amaçlanmıştır. Günün aynı saatlerinde FDM katkılı tromb duvarı içeren sera diğer seradan 3.7°C daha yüksek sıcaklığa sahip olduğu görülmüştür. Bu seralarda sebze ve bazı madenler kurutulmuştur. Sonucunda seraların yazın kurutma amacıyla kullanılabileceği gözlenmiştir. Tromb duvarının seralarda ısıtma maliyetlerini oldukça düşüreceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Greenhouses are covered places which beside heating and cooling, every kind of technology can be used and it supplies economically fresh plant every season. The temperature in the greenhouse had to fixed for grown up plants, while the temperature reaches optimum level. For this reason the insulation of the greenhouses walls important to decrease the lost of heat. The best example of storing passive energy is Tromb wall. Heat transfer starts when the Tromb wall?s surface temperature different from the greenhouses temperature. Two different greenhouses tromb walls have been made two varied materials in the experiment. The first solar greenhouse?s Tromb wall was made with plaster which painted black, the second Tromb wall has included PCM (Micronal ®). In this study, a solar greenhouses prototype have been done as proposes which temperature rates stay about +12°C/+14°C especially in winter at Anadolu University and experiment datas have taken. A programme has developped which language?s Visual Basic, to arrange the greenhouses conditions and at the same time to calculate the essential heat. In the solar greenhouses have in mind to do heating the greenhosuses with property of latent heat storage which contains PCM. The solar greenhouses which includes Tromb wall with PCM has observed 3.7°C higher temperature then the other in the same times of the day. Vegetables and some mines have been dried in this solar greenhouses. It is observed the greenhouse can be use for drying in summer. It is estimated the cost of warming can be decrease with using tromb wall in greenhouses.