Türkiye yerli koyun ırkları ile bazı melez koyun genotiplerinin yapağı özellikleri ve yapağılarının sanayide kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A research on fleece characteristics of Turkish local sheep breeds and some crossbred sheep and evalution of their wools in manufacture
- Tez No: 246891
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Türkiye yerli ve melez koyun ırklarının yapağı özelliklerinin araştırılması ve bu yapağıların halı ve kumaş endüstrisinde kullanılabilme olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapağı örnekleri 8 farklı genotipe ait (Çine Çaparı, İmroz, İvesi, Karayaka, Kıvırcık, Menemen, Karacabey Merinosu, Sakız) 72 erkek ve 11 farklı genotipe ait (Çine Çaparı, İmroz, İvesi, Karayaka, Kıvırcık, Menemen, Karacabey Merinosu, Sakız, Tahirova, Norduz, Karakaş) 435 dişi koyunun omuz, kaburga, but bölgesinden makineli kırkımla elde edilmiştir. Her bir örneğe ait lif inceliği, lif eğriliği, batma faktörü, medullasyon, kemp kıl oranı, lüle uzunluğu, gerçek lif uzunluğu, elastikiyet, mukavemet, randıman ölçümleri ve bunlara etki eden çevre faktörleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at investigating the fleece characteristics of Turkish local and crossbred sheep breeds and their utilization possibilities in the apparel and carpet industry. Wool samples were obtained from the shoulder, rib and rump of 72 males from 8 different genotype (Cine capari, Imroz, Karayaka, Kivircik, Menemen, Karacabey Merino, Sakiz (Chios)) 435 females from 11 different genotype (Cine capari, Imroz, Karayaka, Kivircik, Menemen, Karacabey Merino, Sakiz(Chios), Tahirova, Norduz, Karakas) by machine shearing. Each sample was measured for mean fiber diameter, mean curvature, prickle factor, medullation, kemp fiber ratio, staple length, fiber length, elongation at break, tensile strength and yield and effects of some measurable environmental factors on those characteristics have been also studied.