Yukarı akışlı anaerobik sabit yatak reaktörlerde yüksek kirlilik seviyesine sahip atıksuların arıtılabilirliğinin incelenmesi
The investigation of treatibility with high polluted wastewaters in the upflow anaerobic fixed-bed (uaf-b) reactors
  1. Tez No: 246896
  2. Yazar: NURGÜL BAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KOCADAĞISTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Başlangıçta, yüksek organik içeriğe sahip sentetik atıksu hazırlandı ve bir anaerobik sabit- yatak reaktörde içerisinde, pomza destek materyali üzerinde biyofilm geliştirildi. Sonra, sentetik olarak hazırlanmış atıksuların arıtım çalışmalarının ardından farklı kirletici yüklemeler altında, Erzurum Et ve Balık Kurumu çıkış sularının arıtılabilirliği çalışılmıştır. Analizden önce, arıtılan atıksular 0,45 µm'lik por boyutuna sahip selüloz membran kullanılarak filtre edilmiştir. KOİ, PO4-P, NO2-N analizleri standart metotlara göre spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Ayrıca arıtılan atıksuyun pH, sıcaklık ve alkalinitesi ölçülmüştür.Anaerobik arıtımda karbon kaynağının düşük olması durumunda yeterli giderim sağlanamadığından bu çalışmada da 500 mg/lt den düşük yüklemelerde verimler düşük kalmıştır. Karbon kaynağı glikoz olan 1,056 kgKOİ/m3.gün' lük organik yüklemede 17 saat sonra %93' lük, 24,67 kgKOİ/m3.gün' lük yüklemede ise 23 saat sonra %33' lük giderme verimi elde edilmiştir. Yine kombina atıksuyu için 1,056 kgKOİ/m3.gün' lük yüklemede 24 saat sonra %86' lık ve 37 kgKOİ/m3.gün' lük yüklemede ise 100 saat sonunda %28' lik giderme verimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
First, a synthetic wastewater having high organic content was prepared and a biofilm was developed on a pumice support material in an anaerobic fixed-bed reactor. Then, following the treatment studies of synthetically prepared wastewater, treatibility of effluent of the Erzurum slaughterhouse wastewater was studied under different contaminant loads. Before the analysis, treated wastewaters were filtrated using a cellulose membrane having 0,45 µm pore size. COD, PO4-P and NO2-N were measured with a spectrophotometer according to the standard methods. pH, temperature and alkalinity of treated wastewater were also measured.Also, the efficiencies became low at this study with lower loading than 500 mg/lt due to can?t provide sufficient removal in case that becomes low of carbon source at anaerobic treatment. %93 COD removal efficiency was achieved hour at an organic loading of 1,056 kgCOD/m3day which carbon source glucose after 17, %33 COD removal efficiency was achieved at 24,67 kgCOD/m3day after 23 hour. Also, %86 COD removal efficiency was carried out at an organic loading of 1,056 kgCOD/m3day after 24 hour and %28 COD removal efficiency was carried out an 37 kgCOD/m3day after 100 hour for the slaughterhouse wastewaters.