DC-DC dönüştürücülerin gerçek zamanlı denetiminde akıllı sistem uygulamaları
Applications of intelligent systems to real time control of DC-DC converters
  1. Tez No: 246897
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ÇORAPSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL ERENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gelişen elektronik teknolojisi DC-DC gerilim regülasyonuna olan ihtiyacı artırmış ve böylece DC-DC dönüştürücüler büyük önem kazanmışlardır. Girişine verilen ayarsız DC gerilimi istenilen gerilim kademesinde kontrollü DC çıkışa dönüştüren; yük değişimi ve değişken giriş değerlerine karşılık sabit değerlikli DC çıkış gerilimi sağlayabilen bu tip dönüştürücüler, elektronik teknolojisinde çok geniş bir kullanım alanı bulmuşlardır. Anahtarlamalı ayarlanabilir güç kaynakları, doğru akım motorlarının hız denetimi, cep telefonları, şarj cihazları ve diz üstü bilgisayarlar DC-DC dönüştürücülerin temel kullanım alanlarından sadece bazılarıdır. Bu sebeple DC-DC dönüştürücüler günümüzde önemli bir yere sahiptir.Böylesine yaygın bir kullanım alanına sahip olan DC-DC dönüştürücülerin performanslarının arttırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen bu çalışmanın ilk aşamasında temel DC-DC dönüştürücülerin yapısı ve çalışması detayları ile incelenmiş, sonraki aşamada bu dönüştürücülerin gerçek zamanlı tasarım adımları sunulmuştur. Tasarlanan bu dönüştürücülerin durum uzayı ortalama yöntemi ile dinamik modelleri elde edilmiş, elde edilen bu eşitlikler ışığında, tasarlanan sisteme PID, kayan kipli kontrol ve bulanık mantık tabanlı kontrol yöntemleri MATLAB ortamında uygulanarak gerçek zamanlı simülasyonu yapılmıştır. Kullanılan denetim yöntemleri kendi aralarında karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar grafik ve tablo olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in electronic technologies have increased requirement of DC-DC voltage regulation and so dc-dc converters come into question. Converters output don't change with variation of load and input while not regulated input voltage is converting to controlled DC out at intended voltage level thus this kind of converters have large scale of using in electronic technology.Adjustable switching power supplies, speed control of direct current motors, cell phones, battery chargers and laptops are some of fundamental usage are of DC-DC convertors have a significant place.In this work which is maden to increase performance of Dc-dc converters which have such extensive usage area, firstly basic structures of DC-DC converters and working system of DC-DC converters hade been investigated in details, following real time design levels of these converters were introduced. Dinamic models of designed converters were obtained with state space averaging method and PID, sliding mode control and fuzzy logic based control methods were performed with these equations at MATLAB to make real time simulation. Used control methods are compared with each other and obtained results were given with graphics and tables.