Laboratuarda geliştirilen bir organokilin mukavemet özelliklerinin deneysel olarak araştırılması
An experimental research on the specialities of organoclay resistence that has been developed at laboratory
- Tez No: 246911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde özel mühendislik malzemelerinin üretilmesinde kullanılan kil zeminler aynı zamanda geçirimsiz yapı elemanı olarak da katı atık depolama alanlarında ve barajlarda kullanılmaktadır. Killerin mühendislik özellikleri kilin mineral ve kimyasal yapısına bağlıdır. Killer su ile karşılaştıklarında bünyelerinde kabarma gibi hacim değişiklikleri meydana gelir ve mukavemet özellikleri değişebilir. Su karşısındaki davranış değişikliği nedeniyle killerin bünyelerine aldıkları su ile şişen kil zeminin taşıma gücü önemli derecede azalmaktadır. Bu problemleri çözebilmek için kil zeminlerin kimyasal katkılarla stabilizasyonu yaygın olarak araştırılan bir konudur. Killerin yüzey aktif madde ve polimer madde adsorbsiyonu ile iyileştirilmesi ve kullanılması ise son yıllarda araştırmacıların ilgisini çekmektedir.Bu çalışma kapsamında, mineral özellikleri belirlenen kil, katyonik bir yüzey aktif madde ve polimer kullanılarak modifiye edilmiş ve bu killerin mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla kilin elektrokinetik özellikleri incelenmiştir. Katkısız ve katkılı kil numunelere kıvam limitleri, dane birim hacim ağırlık, kompaksiyon, serbest basınç, kesme kutusu ve su emme deneyleri yapılmıştır. Katkılı killere yapılan deney sonuçları, referans kabul edilen katkısız kile ait sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Deney sonuçlarından, yüzey aktif madde katkılı killerin dane birim hacim ağırlık değerlerinde azalma, kompaksiyon sonucu bulunan boşluk oranlarında artma olduğu görülmüştür. Ayrıca yüzey aktif madde ile katkılı killerin mukavemet özelliklerinde bir azalma olduğu da görülmüştür. Bundan dolayı polimer yardımıyla iyileştirme yoluna gidilmiş ve mukavemet özelliklerinde artmalar olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca katkısız ve katkılı killerin, su emme değerlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, clay soils are used not only in the production of specialized engineering equipment, but also in the fields of waste storage and dams. Engineering characteristics of clay marty depends on its mineral and chemical, structure. The clay when it is mixed with water experiences volume changes itself and changes of resistance characteristics. Large amount of decrease is observed at the transfer capacity of widened clay grounds with the water consumed because of varieties in the characteristics confronted with water. In order to solve these problems, stabilization of clay grounds using chemical additions is a wide subject of research. Researchers are interested in usage and correction of clay via surface active matter and polymer matter adsorptions.With this study, the clay of which mineral characteristics are determined is modified by using a cationic surface active matter and polymer and the resistance characteristic of this clay has been researched. For these purpose electro kinetics characteristics of clay has been researched. Raw and added clay samples limits of structure, specific gravity, compaction, free pressure, direct share test and water emission experiments have been issued. Results of experiments with clay that is not pure have been compared to the results of raw clay which is considered as reference.Results of experiments show a decrease at, surface active matter mixed clays specific gravity and an increase at the scales of space by results of compaction. Besides, it is also observed that there has been a decrease surface active matter than and resistance characteristics of mixed clay. Therefore correction via polymer have been conducted and observed an increase at the resistance characteristics. However, decrease at mixed and pure clay variables is observed.