Laboratuvarda üretilen lasioderma serricorne (F) (Col.Anobii dae)'nin biyolojisi üzerinde bir araştırma
A Research on the biology of lasioderma serricorne (F.)
- Tez No: 604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
- 1$ - ÖZET Lasioderma aerricorne'nin toz ve yaprak tütünde biyolojisini ince lemek amacıyla, laboratuvarda, 27 & 1 C sıcaklık ve % 70-85 orantılı nem de ve karanlık ortamda bir deneme açılmıştır» L.serricorne 'nin değişik biyolojik dönemlerinin morfolojik özellik leri ve gelişme sUreleri belirlenmiştir. Toz tütünde gelişmiş olan ergin lerin yumurtalarının kuluçka süresi ortalama 7,91 gün, yaprak tütündeki- lerin ise 7,12 gün olarak bulunmuştur. Toz tütünde larva dönemi süresi or talama 50,05 gün; toz ve yaprak tütünde pupa süresi ortalama 6,05 gün ol muştur. Böylece toz tütünde gelişme r ^ süresi 65»55 gün, yaprak tütün- öloneznizıi de 68,42 gün olarak saptanmıştır. Gelişme t / ?:_'. ; toz tütünde tamamlayan er ginlerin ömrü 12,95, yaprak tütünde ise 13,00 gün olarak bulunmuştur. Er ginlerden elde edilen yumurta sayısı, literatür değerlerinden daha düşük olmuştur. Gelişme J&msgm. toz tütünde tamamlamış 30 do 21 pp'den toplam 149 yumurta, yaprak tütünde tamamlamış 10 dG*7 o.£*den ise 44 yumurta elde adil- miştiri Elde edilen bu yumurtaların açılma oranları ise toz ve yaprak tü tünde, sırasıyla % 90,09 ve % 95,12 olarak bulunmuş tuT. Yapılan denemeler sonucunda, L.serrioorne larvalarının yaprak tütü ne göre toz tütünde daha kısa sürede gelişmelerini tamamladıkları anlaşıl mıştır.
Özet (Çeviri)
- 18 - SUMMARY A RESEARCH Qfl THE BIOLOGY OP LAS 10 DERMA SERRICORNE (F.) (COL^y ANQBII1AE ); BRED IN LABORATORY. An experiment has been conducted to study the biology of Las i o derma serricorne (F.) on powdered and leaf tobaccos at 27 - 1C temperature and % 70-85 relative humidity in dark condition in the laboratory. The morphology of different biological stages and development periods of L. serricorne were determined. Incubation period of eggs which wepe laid' by adults developed on powdered and leaf tobaccos were found as 7,91 and 7,12 daya, respectively. On powdered and' leaf tobaccos, the average of larval stages were, respectively, 50,05 and' 52,03 days; the average of pupal stage was 6,05 days on both tobaccos. Thus, the development period was found; 65,55 days on powdered tobaccos and 68,42 days on leaf tobaccos. It was found that the life span of adults- which developed on powdered tobaccos was 12,95 days and on leaf tobaccos was 13,00 days. The number of eggs which laid by adult beetles developed on powdered tobaccos was totally 149 i from 30