Aydın Şahinali 20mm. tane iriliği altındaki ince linyit kömürünün jigleme ile zenginleştirilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 24695
  2. Yazar: ORHAN BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
-VIII- 0 Z E T Aydın Linyit Limited Şirketine ait Şahinali kömür işletmesinde; ısınma ve sanayi yakıtı olarak Linyit Kömürü üretilmektedir. Tane boyutu 0-20mm olan sanayi kömürünün zenginleştirilmesi plan lanmış ve bu doğrultuda yöntem analizleri yapılmıştır. Bu çalış malar sonucunda Türkiye'de imal edilen; Soma ve Kütahya linyit işletmelerinde de denemeleri yapılan Bendelari jiginin denenme sine karar verilerek bir adet jigde pilot ve endüstriyel çapta deneyler yapılmıştır. Bu denemelerde, 0-20 mm boyutundaki kömürün Bendelari jigi ile yıkanabilme özelliğinin yanında, kullanılan jigin verimi de tespit edilmiştir. Bu anlamda, yapılan gözlemlerde, jigin para metrelerinin ayarlanabilme özelliklerinde bazı aksaklıklar gö rülmüş ve bunların giderilmesi hususunda düşünülen öneriler üretici firmaya bildirilmiştir. Firma yetkilileri bu önerileri de dikkate alarak, yeni imalat projelerinde gerekli değişiklik leri yapmışlardır. Yapılan bu işbirliği ile tezin, bu konudaki sanayi ürünlerinin geliştirilmesine de yardımcı olması mümkün olmuştur. Deney sonuçlarına göre, saptanan optimal çalışma koşullarında elde edilen temiz kömürün kül içeriğinin %21.96, ve kömür yıka ma veriminin de %79.31 olduğu hesaplanmıştır. Böylece besleme malının Isıl değerinde 700 Kcal/kg'lık artış sağlanmıştır. Söz konusu ısıl değer artışının sağlayacağı avantajların eko nomik açıdan incelenmesinin gerekliliği dışında denemelerde kullanılan jigde ayarlanabilen parametre sayısının arttırılması ve özel sektör bazında yapılan bu tip araştırmaların arttırıla rak; konunun daha detaylı bir biçimde incelenmesi yerinde ola caktır. Ayrıca bu çalışma, kömür yıkama işlemlerine kamu kuru luşları dışında özel sektörün de ilgi duyması- ve ülkemizde kalite li enerji hammaddesi temini açısından kendine göre bir öneme, sahiptir.
Özet (Çeviri)
- VII - SUMMARY In Şahinali coal mine, owned by Aydın Linyit Limited Company, brown coal is produced for domestic heating and industrial purposes. Industrial coal, in the size range of 0-20 mm., has been planned to be for beneficiation and method analysis have been carried out within this context. As a result, a Turkish made Bendelari jig is decided upon, and pilot plant and in dustrial scale experiments have been carried out, as in the cases of Soma and Kütahya. In the experiments, together with the washability character istics of 0-20 mm. size range coal, the efficiency of the jig is also determined. Observations made with in this respect, showed that there were some deficiencies in adjusting the pa rameters of the jig and propositions of solutious are made to the producer taking the propositions in to consideration the firm has made the necessary alterations. Hence this thesis work and wich lead to this cooperation made the improvement of this industrial device, awailable. According to the results obtained, within the optimum condi tions, clean coal can be produced with 21.96 % ash content and with an efficiency of 79.31 %. An increase of 700 Kcal/Kg of the original feed has been obtained. Apart from the requirement for the investigation of the advan tages of the increase in calorific value from the point of plant economics, it has been found appropriate to investigate in detail the requirements to increase the adjustable jig pa rameters and the number of such researches carried out by private miners. This study has a specific importance brought forth by the interest shown by the private sector in mining, regarding the supply of quality energy raw materials.