The Rudist fauna of Maden(Bayburt) area
- Tez No: 24696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Doğu Pontidlerdeki rudistler sistematik paleontoloji açısıdan ilk kez incelenmiştir. Rudist örnekleri Maden (Bayburt) güneybatısındaki Sirataslar sırtlarından ve yakın çevresinden derlenmiştir. Rudistler ofiyolitik seriyi üstleyen resifal kireçtaşları içersinde gözlenmiştir. Ofiyolitik seri üst Kretase'nin alt seviyelerinde bulunur ve serpantinler, diyabazlar, spilitler, tüfler, radyolaritler, yarı kristalin kireçtaşları ve silisli marnlı şistlerden oluşur. Resifal kireçtaşları üzerine Eosen yaşlı kayalar uyumsuz olarak gelir. Maestrihtiyen yaşını vurgulayan Maden (Bayburt) rudistleri aşagidaki formlardan oluşur; Hipp-qrites sulcatoides, DOUVILLE Vaçcjnites ultimus MILOVANOVIC Hip-purites sp. Joufia cappadociensis (COX) KARACABEY Sabinia sp. ve iki yeni tür.Sabinia ornata n. sp. Mitrocaprina pontidiana n. sp. Biyo coğrafik verilere göre bu rudİBt formları- Akdeniz Provensinin kuzey kısmında yayılım sunar. Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu'daki zengin rudist faunası çalışma alanında bulunamamıştır. ii
Özet (Çeviri)
In this study, the rudists are described in the point of the systematic paleontology for the first time in the Eastern Pontids. The rudist are collected from the Sırataşlar ridge and its surroundings, the southwest of Maden (Bayburt). The rudists are observed in the reefal limestones which overlain the ophiolitic serie. The ophiolitic serie is in the lower level of the Upper Cretaceous, consists of serpentines, diabase, spi- lites, tuffs, radiolarites, semi-cristaline limestones, marbles, and siliceous marly schists. The Eocene rocks are unconformably overlie the reefal limestones. The rudists of Maden (Bayburt) area consist of the following forms indicating a Maastrichtian age; Hippurltes sulcatoides DOUVILLE Vac-cinites ultirous MILOVANOVIC Hippujcii&g sp. Joufia cappadociensis (COX) KARACABEY Sabinja. sp. and two new species Sab in la ornata n. sp. Mitocapr.ina pontidiana n. sp. Biogeographic data show that these rudist forms have a disturibution in the Northern part of the Mediterranean Province. The rich fauna of the Eastern, Southeastern and Central Anatolia are not found in the study area.