Monofilament balık ağlarında kopma dayanımının araştırılması
The investigation of breaking strength in monofilament gillnets
  1. Tez No: 246984
  2. Yazar: TUNCAY ATEŞŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Mart 2008- Şubat 2009 tarihleri arasında Keban Baraj Gölü Çemişgezek Bölgesi'nde kullanılan monofilament galsama ağlarındaki kopma dayanımını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışma süresince Çemişgezek Bölgesi'nde bulunan Fatmalı, Muratçık, Yemişdere `den 120 adet örnek alınmıştır. Örnekler bir yıllık, iki yıllık ve iki avlama sezonu kullanıldıktan sonra güneşte bırakılan ağlardan alınmıştır.Özellikle materyal kalınlıkları ( 0,26 mm ile 0,29 mm ) arasında kopma dayanımı açısından farklılığın önemli olmadığı tespit edilmiştir (p > 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine breaking strength of monofilament gillnets in Çemişgezek Region of Keban Dam Lake between March 2008 ? February 2009.In the region during the study 120 samples were taken from Fatmalı, Muratçık and Yemişdere. The samples were taken from monofilament gillnets which used one year, two years, and two catching seasons let in the sun.In this study no significant differences was detected especially material thickness (between 0.26 mm and 0.29 mm) in terms of breaking strength (p> 0.05).