Oksijen stresi altındaki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W. 1792) yavrularının büyüme, yem değerlendirme ve bazı dokularına ?A? ve ?E? vitaminlerinin etkileri
The effects of a and e vitamins on growth, feed conversion and some tissues of juvenil rainbow trout (Oncorhynchus mykis W. 1792) in oxygen stress
- Tez No: 246995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığı yavrularının (Oncorhynchus mykiss) yemlerine antioksidan vitaminler olan A ve E vitaminleri katılarak kontrol, D1, D2, D3, D4, rasyonları oluşturuldu ve balıklar bu rasyonlarla 12 hafta süresince yemlendi. Bu rasyonlarla beslenen balıkların, 2 farklı çözünmüş oksijen seviyelerindeki (4,4±0,19 mg/l O2 konsatrasyonu ve 7,6±0,16 mg/l O2 konsantrasyonu büyüme performansı (canlı ağırlık, total boy, canlı ağırlık artışı, oransal büyüme, spesifik büyüme, kondüsyon faktörü, yem dönüşüm oranı, protein etkinlik oranı ve protein değerlendirme indeksi), plazma süperoksit dismütaz (SOD) enzim aktivite düzeylerine, bazı dokularına (kas, karaciğer, böbrek) ve kan serumuna, A ve E vitaminlerinin etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, control, D1, D2, D3, D4, diet levels are designated vitamin A and E as antioxidant vitamins by adding to the ration of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fry and fishes is fed with these ration during 12 weeks. The effect of A and E vitamins on the growth performance (live weight, total length the weight gain, relative growth rate, specific growth rate, condition factor, food conversion ratio, protein efficiency ratio and protein evalution index), plasma superoxid dismutase enzyme (SOD) activity values, tissues (muscle, liver, kidney) and blood serum of fishes that is fed in two different dissolved oxygen (4.4±0.19 mg/l O2 concentration and 7.6±0.16 mg/l O2 concentration are examined.