Kuraklık stresi altındaki arpada antioksidan savunma sistemi üzerine hidrojen sülfür'ün etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of hydrogen sulfide on antioxidant defense system in barley under drought stress
  1. Tez No: 925899
  2. Yazar: GAMZE BALTACIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bitkiler abiyotik ve biyotik stres faktörlerine karşı yaygın hücresel tepkilerinde reaktif oksijen türleri (ROT), reaktif azot türleri (RNT), reaktif karbonil türleri (RKT) ve reaktif kükürt türleri (RST) gibi 'reaktif türler' üretirler. Hidrojen sülfür (H2S) küçük bir lipofilik moleküldür, reseptör olmadan hücre zarından geçebilir, renksizdir ve gaz halinde bir sinyal molekülüdür. Bu çalışmada, kuraklık stresi altında yetiştirilen farklı kuraklık toleranslarına sahip iki arpa (Hordeum vulgare L.) çeşidinde kuraklık stresine dayanıklılık üzerine eksojen uygulanan H2S donörü (0,5 mM NaHS) ve NO süpürücüsünün (0,1 mM cPTIO) etkinliği araştırılmıştır. Sonuçlar, NaHS uygulamasının duyarlı çeşitte kuraklık toleransında iyileşme sağladığı ve cPTIO kullanımıyla bunun tersine çevrildiği belirlenmiştir. Dayanıklı çeşitte ise biyokimyasal yanıtların NaHS ile N+cPTIO varlığında APX haricindeki artışların bu çeşitteki içsel H2S üretimi ve buna bağlı NO içerikleriyle ilgili olduğuna işaret etmektedir. Sonuç olarak H2S donörü olarak NaHS uygulamasının duyarlı arpa çeşidinde kuraklık toleransını arttırmada etkili olduğu, dayanıklı çeşidin tolerans mekanizmasının ise içsel H2S üretimindeki artışla gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants produce 'reactive species' such as reactive oxygen species (ROS), reactive nitrogen species (RNS), reactive carbonyl species (RCS), and reactive sulphur species (RSS) in their widespread cellular response to stress factors. Hydrogen sulphide (H2S) is a small lipophilic molecule, can cross the cell membrane without a receptor, is colorless, and is a gaseous signalling molecule. In this study, the effectiveness of exogenously applied H2S donor (0,5 mM NaHS) and NO scavenger (0,1 mM cPTIO) on drought stress resistance in two barley (Hordeum vulgare L.) cultivars with different drought tolerances grown under drought stress was investigated. The results indicated that NaHS application improved drought tolerance in susceptible cultivars and this was reversed using cPTIO. In resistant cultivars, the biochemical responses indicated that the increases in NaHS and N+cPTIO, except for APX, were related to endogenous H2S production and related NO contents in this cultivar. As a result, it was determined that NaHS application as H2S donor was effective in increasing drought tolerance in susceptible barley varieties, while the tolerance mechanism of the resistant variety was realized by the increase in internal H2S production.