Motorlu taşıt ve sürücü kusurlarından kaynaklanan trafik kazalarının istatistiksel olarak analiz edilmesi
Analysing statistically the traffic accidents arising from motor vehicle and driver faults
- Tez No: 247000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Trafik, Technical Education, Traffic
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Globalleşen dünyada ekonomik ve teknolojik alanlardaki gelişmelere paralel olarak, insanların daha konforlu yaşama ve zamanı en iyi şekilde değerlendirme istekleri artmıştır. Özellikle ülkemizde; daha güvenilir nitelik taşıyan deniz taşımacılığı, demiryolu ve havayolu gibi toplu ulaşım metotları yerine çoğunlukla kara ulaşımı tercih edilmektedir. Bu olumsuz durum, motorlu taşıt kusurları, sürücü hataları, fiziki olarak yetersiz kavşak ve otoyollar gibi birçok etkenle birleşerek, ülkemiz karayollarında çok sayıda ölümlü-yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazaları meydana getirmektedir.Trafik güvenliğinin sağlanmasında bilimsel olarak doğru ve zamanında hazırlanmış trafik istatistikleri; trafik kazalarını azaltma faaliyetlerine rehberlik etmektedir. Bu çalışmada; Türkiye, İstanbul ve Konya ölçeğinde trafik polisi sorumluluk bölgesinde 2004-2008 yıllarında meydana gelen özellikle ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının istatistiksel verileri bilimsel olarak yorumlanmış, anlamlı istatiksel modellerle tahminler yapılmıştır.Geliştirilen modele göre oluşacak trafik kazalarını en aza indirebilmek için alınması gereken önlemler tespit edilmiş, kazaların azaltılması yönünde görüş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world; in parallel with technological and economic developments, demand of people to live in easy circumstances and to spend time in the best way has risen. Especially in our country; instead of means of public transportation like sea transportation, railway and airline, which are much safer, generally land transport is preferred. This negative situation, along with many factors as motor vehicle faults, driver faults, physically deficient intersections and highways, lead to many traffic accidents which result in the dead and the injured and material damages in the highways of our country.The statistics of traffic, which are developed scientifically accurate and at the right time to provide traffic safety, are guiding the operations of reducing traffic accidents. In this study; statistical data of road accidents; especially the ones which result in the dead and the injured, occurring in the scale of Turkey, Istanbul and Konya at the sphere of responsibility of traffic police between the years 2004-2008, are interpreted and predictions are made with meaningful statistical models.According to the model that is built, the measures which are to be taken are fixed in order to minimize the traffic accidents of the future and opinions and suggestions to reduce road accidents are offered.