Tınaztepe Mağarası'nın radon seviyesinin araştırılması
Investigation of radon level in Tinaztepe cave
  1. Tez No: 246999
  2. Yazar: ÜLKER ÇÖMLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Radon; toprak, kaya ve sudan havaya yayılan, renksiz ve kokusuz radyoaktif bir gazdır. Doğal radyoaktif element olan 238U'un bozunmasıyla oluşur ve mağaralar gibi belirli jeolojik oluşumlarda yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Radon konsantrasyonları kapalı ve havasız ortamlarda birikerek, kritik değerlere ulaşabilir. Aslında, yüksek konsantrasyondaki radon gazı, akciğer kanserine neden olması ve bronşlara zarar vermesiyle bilinir.Bu çalışmada radon konsantrasyonları ölçümleri Tınaztepe Mağarası'nda gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerde AlphaGUARD PQ 2000PRO radon monitör kullanılmıştır. Ölçüm sonuçları ICRP ve TAEK'in tavsiyelerine göre değerlendirilmiştir.Tınaztepe Mağarası'ndaki radon konsantrasyonları farklı aylarda ve mağaranın farklı noktalarında 41.75 ile 1480 Bq/m3 aralığında değişmektedir. Ortalama radon konsantrasyonu ise 779.36 Bq/m3'tür. En yüksek radon konsantrasyonu yaz aylarında ölçülmüştür ve radon konsantrasyonları genellikle mağara derinliklerine gidildikçe artmaktadır.Ayrıca bu çalışmada mağara çalışanı ve ziyaretçiler için yıllık radyasyon dozu (ortalama etkin doz) ICRP ve UNSCEAR'ın önerileri doğrultusunda hesaplanmıştır. Yıllık ortalama etkin doz, ziyaretçiler için 3.5 µSv/yıl iken, çalışan için 3.84 mSv/yıl'dır.
Özet (Çeviri)
Radon is an colourless and odourless radioactive gas which emanates from soil, rock, and water , and produces decay products in air. It is a naturally occurring radioactive element in the 238U decay series that is found in high concentrations in certain geological formations such as caves. When accumulates in closed localities or in unventilated places Rn concentrations may reach to critical volues. In fact, a high concentration of radon gas is recognized as causing lung cancer and bronchial tissue damage.In this study, Radon concentration measurements hav been carried out in Tınaztepe cave (Konya) by using AlphaGUARD PQ 2000PRO radon monitor. Measurement results have been evaluated with respect to the action level which is determined by ICRP and TAEK.The measured radon concentrations have a mean value of 779.36 Bq/m3 the concentration ranged from 41.75 to 1480 Bq/m3 at different point and months in the Tınaztepe Cave. The highest radon concentrations were recorded in summer months and the radon concentration generally increases as one goes deeper into the Cave.In addition this study , the yearly radiation dose (annual effective dose) was calculated for visitor and worker using the conversion convention recommended by the ICRP and UNSCEAR. The average value of yearly effective dose for cave workers is 3.84 mSv/year , while for visitors it is 3.5 µSv per year.