Bor karbür nanopartiküllerin ve karbon nanotüplerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of boron carbide nanoparticles and carbon nanotubes
  1. Tez No: 247010
  2. Yazar: SALİM EĞEMEN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada nanoteknoloji için önemli yere sahip olan karbon nanotüpler ve bor karbür nanopartiküller oda koşullarında ark deşarj yöntemi ile sentezlenmiştir. Karbon nanotüp sentezleme çalışmaları mineralli su içerisinde, bor karbür nanopartikül sentezleme çalışmaları ise de-iyonize su ve sıvı azot içerinde gerçekleştirilmiştir. De-iyonize su içerinde yapılan bor karbür nanopartikül sentezleme çalışması yöntem bakımından ilk olma özelliğine sahiptir. Sentezleme çalışmalarında akım değeri ve ortam değişikliğinin etkilisinin belirlenebilmesi için diğer değişkenler sabit tutularak farklı akım ve ortam koşulları sağlanmış ve bu şekilde sentezleme çalışmaları yapılmış, etkileri gözlemlenmiştir. Üretilen sentez ürünlerinin karakterizasyonlarının belirlenmesinde taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ve X ışınları difraktometre (XRD) analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bor karbür nanopartiküller, tek ve çok cidarlı karbon nanotüpler, beşgen ve küresel yapıda karbon nanopartiküller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, carbon nanotubes which has at utmost importance in nanotechnology and boron carbide nanoparticles in standart temperature and pressure are synthesized by arc decharge tecnique. Carbon nanotube synthesis is done in mineral water and boron carbide nanoparticle synthesis is done in de-ionized water and liquid nitrogen. The synthesis of boron carbide nanoparticle in de-ionized water is an initial in aspect of tecnique. To determine the effects of the alteration of environment and current, other parametres are held constant and different current and environment is provided. The synthesis work is done and the effects are observed. In determining the characterisation of syhnthesized products, scanning electron microscope (SEM), transmission electron microscope (TEM), and X-ray diffraction (XRD) analyses are utilized. As the result of the synthesis, boron carbide nanoparticles, single and multi walled carbon nanotubes, pentagon and spherical structured carbon nanoparticles are produced.