Production planning in automotive industry
  1. Tez No: 24703
  2. Yazar: HÜSEYİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR A. ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu çalışma, bir otomotiv işletmesi ürün karışımı belirlemeye yönelik amaç programlama modeli geliştirmek için yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında, üretim planlama hakkında bilgi verildikten sonra, problemin modellenmesinde kullanılan amaç programlama tekniği tanıtılmıştır. Daha sonra, modelin kurulmasında kullanılacak işletme verileri detaylı analizlerle belirlenmiş ve modeldeki yerlerine konulmuştur. Hazırlanan bir bilgisayar programı ile model çalıştırılmış ve 6 farklı durum için çözümler elde edilmiştir. Sonuç olarak, işletmenin 4 farklı amacına, farklı önceliklerle ulaşmaya çalışan 6 amaç önceli i ki eri kombinasyonu için ürün karışımları elde edilmiştir. Ayrıca, her alternatif kombinasyon için ürünlerin amaçlara katkı miktarları, istasyonların zaman etkinlikleri hesaplanmış ve işletmedeki darboğazlar belirlenmiştir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in order to develop a goal programming model to determine a product mix in an automotive company. Following a brief literature survey about production planning, the goal programming technique used in modelling the problem was introduced. Later, the data to be used in modelling the problem was obtained through a detailed analysis and put into the model. The problem was solved by means of a computer program, which was specially written for this study, and the results, for six different situations were obtained. In conclusion, product mixes for six goal priorty combinations, which aimed at reaching the four different goals of the company, were obtained. Additionally, for each combination, the contributions of the products to the goals, the time efficiencies of the solutions were calculated and the bottlenecks in the company were determined. -i-