Free vibration analysis of thin discs having vaiable cross-section under rotating conditions
  1. Tez No: 24704
  2. Yazar: İSA YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişken kesitli, dönen ince disklerin serbest eğilme titreşimleri sonlu elemanlar transfer matrisi yöntemiyle incelenmektedir. Problemin matematiksel formülasyonu, sabit-serbest sınır koşulu için TURBO BASIC programlama dili kullanılarak yapılmış tır. Çalışmada elde edilen sonuçların diğer araştırmacıların teorik ve deneysel sonuçlarıyla karşılaştırılması çok iyi uyum göstermektedir. Radyal doğrultudaki kalınlık değişiminin ve."?j/r0 oranının serbest titreşimlerin frekansına etkileri tablo ve grafik olarak verilmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the natural frequencies of f ree-transferse vibration of thin discs having variable cross-section un der rotating conditions are investigated by using finite ele ment transfer matrix method based on a annular element. Mathematical formulations of the problem are programmed by the use of TURBO BASIC programming language for clamped-free boundary condition. Comparision of theoretical and experimental results of other investigators and the results obtained by the present study shows wery good agreement. The effects of thickness variation in radial direction and the ratio of r-j/rQ on the frequencies are presented in grap hical and tabulated forms.