Çocukluk çağı lenfadenopatilerinin değerlendirilmesi
Assessment of childhood peripheral lymphadenopathies
- Tez No: 247042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çocukluk çağında periferik lenfadenopati şikayeti ile gelen hastaların prospektif izlenimlerini yapmak, lenfadenopatilerin etiyolojik özelliklerini, karakteristik özelliklerini belirlemek.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2007 ile Temmuz 2008 tarihleri arasında SÜMTF Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalına lenfadenopati sebebiyle başvuranlar alındı. Öykü, fizik muayene, lenfadenopatiye ait özellikler ve laboratuar bulgularının benign ve malign lenfadenopatiyi tanımlamadaki etkinliği değerlendirildi. Benign ve malign lenfadenopati tanısı alan lenfadenopatilerin özellikleri araştırıldı.Bulgular: Çalışmaya 172 hasta başvurdu bunların 5'i lenfadenopatiyi taklit ediyordu ve 167 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 114'ü erkek, 53'ü kızdı ve yaş ortancası 6 idi. Hastaların 147'si benign, 20'si malign lenfadenopati tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Prospective assessment of children admitting with the complaint of peripheral lymphadenopathy and determining the etiologic and characteristic properties of lymphadenopathies.Patients and Method: Patients admitting with the complaint of lymphadenopathy during the period from july 2007 to july 2008 were enrolled in the study. Efficiency of history, physical examination, lymphadenopathy characteristics and laboratory findings on defining whether the lymphadenopathy was benign or malign were evaluated. The characteristics of the lymphadenopathies which were diagnosed as benign or malign were investigated.Results: Because 5 of the patients among the 172 patients admitted with lymphadenopathy had mimicking lymphadenopathy, 167 patients [114 male (68%), 53 female (32%)] were enrolled in the study. The median age was 6 years. While 147(88%) patients had benign, the remainder 20 (12%) had malign lymphadenopathies.