Denizli Bölgesi'nde hemodiyaliz hastalarında metisilin dirençli Staphylococcus aureus kolonizasyonunun araştırılması, risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the risk factors and prevalence of methicillin resistant Staphylococcus aureus colonization in hemodialysis patients at Denizli
- Tez No: 247052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA SAYIN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hemodiyaliz hastalarında infeksiyon etkeni olarak metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) sık görülmektedir. MRSA burun taşıyıcılığının infeksiyon gelişiminde önemli rol oynaması, bu hasta grubunda MRSA burun taşıyıcılığının araştırılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada bölgemizdeki hemodiyaliz merkezlerinde tedavi alan 466 hastada MRSA burun taşıyıcılık oranları değerlendirildi. Burun S. aureus taşıyıcılığı %43.8 oranında ve bu suşlarda metisilin direnci %16.7 oranında saptandı. Tüm hemodiyaliz hastaları içinde burun MRSA taşıyıcılık oranı %7.3 olarak bulundu. Tekli değişkenli analizde, S. aureus burun taşıyıcılığı için hastanede yatma öyküsü ve hemodiyaliz tedavisi uygulanan diyaliz merkezleri anlamlı risk faktörleri olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Methicillin resistance S. aureus (MRSA) seen frequently among hemodialysis patients as cause of infection. Because of important MRSA role in infection evalution requires MRSA nasal carriage research. In this study, 466 patients treated at Denizli region hemodialysis centers, nasal carriage ratios were evaluated. Nasal MRSA carriage ratio was determined as % 43,8 and methicillin resistance was determined as %16.7 at this strains. Nasal MRSA carriage ratio was determined as %7.3. Hospitalization and treated at hemodialysis centers were determined significant risk factors for S. aureus nasal carriages by monovariate analyse.