Mekanik ventilasyon ince barsaklarda bakteriyel aşırı çoğalmaya neden olur mu?
Does mechanical ventilation cause of small intesiınal bacteiıal overgrowth?
- Tez No: 247072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TEZCAN KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mekanik ventilasyon uygulamaları sırasında morbidite ve mortaliteyi önemli derecede etkileyebilecek komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bunlardan biride GİS'e ait komplikasyonlardır.Biz bu çalışmada, mekanik ventilasyon uygulamalarının barsak florasındaki etkilerini araştırmayı amaçladık. Anestezi yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon tedavisi gören çalışma grubu olguları (n = 13) ile dahiliye yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon tedavisi görmeyen kontrol grubu olgularda (n= 14) endoskopi eşliğinde alınan duodenal aspirasyon materyalinde aerobik ve anaerobik bakterileri kültür yöntemi ile araştırmayı planladık.Tüm olgulara yatışından 48 saat sonra üst GİS endoskopisi yapıldı ve duodenum ikinci kısımdaki sekresyonlar steril kateter gönderilerek aspire edildi. Son 2 hafta içinde herhangi bir nedenle antibiyotik kullananlar, gastrointestinal kanaması olanlar, mekanik veya paralitik ileusu olanlar, üst GiS endoskopisi için kontrendikasyon oluşturan kardiyovasküler instabilite, perforasyon kuşkusu durumlarında olgular çalışma dışı tutuldu.Steril şartlarda kateterden aspire edilen sıvı materyal, yine steril şartlarda steril kültür kaplarına alınanarak uygun koşullarda 30 dakika içinde mikrobiyoloji laboratuvarına ulaştırıldı. Bütün kültürler hem anerobik ve hemde aerobik 350C ve %5-10 CO2'li ortamlarda inkübe edildi. Aerobik ortamdaki kültürler 24-48, anaerobik ortamdaki kültürler ise 72 saatlik inkübasyon sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
There may be many complications which can seriously affect morbidity and mortality during mechanical ventilation practice. One of them is the complications related to gastrointestinal system.In this study, we aimed to research the effects of mechanical ventilation practice upon intestinal flora. We planned to research the aerobic and anaerobic bacteria via culture method in the duodenal aspirate material taken endoscopically in patients that received MV in anesthesia critical care unite as study group (n=13) and patients not receiving MV in internal medicine unite as control group (n=14).Upper GIS endoscopy was performed at all patients after 48 hours of their hospitalization and the secretions of second dudenal part aspirated through sterile catheters. The cases who had antibiotic usage within last 2 weeks for any reason, gastrointestinal bleeding, mechanical or paralitic ileus, cardiovasculary instability as a contraindication for upper GIS endoscopy, suspicion of perforation were excluded from the study.Sterile fluid aspirate was delivered with sterile culture caps to the microbiology laboratory within 30 minutes under appropriate conditions. All aerobic and anaerobic cultures were incubated in 5-10% CO2 media at 350C . Aerobic cultures were reviewed after 24-48 hours of incubation periods, anaerobic cultures after 72 hours.