Yoğun bakım hemşirelerinde uyku bozukluklarının araştırılması
Investigating the changes in sleep characteristics of intensive care unit nurses.
  1. Tez No: 247071
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinde görülen uyku bozukluklarının, hem subjektif hem de aktigrafik analiz ile ortaya konmasıdır.Çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan 60 gönüllü hemşire dahil edildi. 20'si poliklinik, 20'si servis ve 20'si yoğun bakım hemşiresi olan çalışma grubumuzun uyku parametreleri hem subjektif hem de objektif testler ile değerlendirildi, grupların uyku parametreleri birbirleri ile karşılaştırıldı.Subjektif testlerden Pittsburgh uyku kalite indeksi, yoğun bakım grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. `Actual wake time', `Actual wake %', ` Total aktivasyon skoru', `Fragmentation indeks', şeklindeki aktigrafik uyku parametreleri, yoğun bakım grubunda poliklinik ve servis grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. `Actual sleep time', `Actual sleep %', `Sleep efficiency' şeklindeki aktigrafik uyku parametreleri, yoğun bakım grubunda, servis ve poliklinik grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olarak bulundu.Çalışmamızın sonuçları, yoğun bakım şartlarında hizmet vermenin uyku kalitesini olumsuz etkilediğini ve uyku bozukluklarına neden olduğunu göstermektedir.Sonuç olarak, yoğun bakımın ağır çalışma koşulları, yoğun iş temposu, sürekli hayati tehlikesi olan hastalara bakım hizmeti verilmesi ve eşlik eden stres faktörü, yoğun bakım hemşirelerinde görülen uyku bozukluklarına neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in sleep characteristics of intensive care unit nurses.Sixty volunteer nurses working in Celal Bayar University Hospital were included. The sleep charecteristics of 20 intensive care , 20 policlinic and 20 ceneral wards nurses were evaluated by subjective and objective sleep parameters and the groups were compared with each other.Pittsburgh index, which is a subjective sleep test, was found to be significantly higher in intensive care nurses. In intensive care unit nurses, the values of Actigraphic sleep parameters such as `Actual wake time?, `Actual wake %?, `Total Activation Score?, `Fragmentation index? were significiantly higher and `Actual sleep time?, `Sleep efficiency? and `Actual sleep %? were significiantly lower when compared with the policlinic nurses and the service department nurses. The findings of our study suggest that there is an association between working in intensive care unit and sleep disorders.In conclusion, heavy work load of intensive care unit, nursing of the critically ill patients continously and the emotional stress due to the responsibility should be the reasons of the sleep disorders seen in intensive care unit nurses.