Bozulmuş glukoz toleransına sahip obez ve obez olmayan bireylerde inflamasyon belirteçlerinden prokalsitonin, MCP-1 ve retinol bağlayıcı protein-4' ün insulin rezistansı ile ilişkisi
The association of inflamatory markers, procalsitonin, MCP-1 and retinol binding protein4 with insulin resistance in obese and nonobese human subjects with impaired glucose tolerance test
- Tez No: 247077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVVAL ULMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Apipokinlerin regülasyon bozukluğu insülin rezistansı ve bozulmuş glukoz toleransı patogenezi ile yakından ilşkilidir. Çalışmadaki amacımız obezite ve bozulmuş glukoz toleransında inflamasyon belirteçlerden prokalsitonin, monosit kemoatraktan protein-1 ve retinol bağlayıcı protein-4'ün insulin resistansı ile ilişkisini araştırmaktır.Materyal- Metod: Kan alımları 26 obez, 25 nonobez gönüllü hastadan ve 24 yaş ve Beden kitle indeksi uyumlu kontroldan alındı. Hasta ve kontrol grubundan 75 gr'lık OGTT öncesi periferik venöz açlık kan örneğinden glukoz, insulin, c-peptid, hsCRP, RBP-4, MCP-1, Prokalsitonin, IL-6, TNF-? tayinleri yapıldı.Gruplar arası farklılıklar ANOVA testi (one-way anova varyans analizinde gruplar arası farklılık anlamlı olan parametreler için grupların ikili karşılaştırılmasında Benferoni testi, one way anova testinde homojen olmayan parametreler için ikili karşılaştırmalarında Dunnet T3 yöntemi) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:The Dysregulation of adipokines is closely associated with the pathogenesis of insulin resistance and impaired glucose toleranse.Here we examine the relation of İnflamatory markers, Procalsitonin, MCP-1 and Retinol Binding Protein4 with insulin resistance in obese and nonobese human subjects with impaired glucose Tolerance TestMethod:Blood was drawn from 26 obese, 25 nonobese patients and compared with 24 kontrol matched for body mass index and age patients. The levels of glucose, insulin, C peptid, Homa index, hsCRP, Procalsitonin, MCP-1, Retinol Binding protein4, IL-6, TNF-? was measured from all subjects whom an oral glucose toleranse test was performed.Differences between groups were tested by ANOVA?s test for continuous variables (Benferroni and Dunnet T3 methods). The relation between variables were tested using Pearson?s test.in SPSS software.Method: Serum Glucose, insulin, C peptid and HOMA levels were significantly different among nonobese and control groups (p=0.001,p=0.001,p=0.004, p=0.001, p=0.001 .respectively) Serum Glucose, insulin, C peptid and HOMA levels were significantly different among obese and control groups.