Hücre dışı Na+ iyonu konsantrasyonundaki değişimin gastrocnemius kasının yorulma durumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 2268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada 17 kurbağa deney, 9 kurbağa kontrol grubu olarak kullanılıp, fa.üere dışı Na+ iyonu konsantrasyonundaki değişimin gastrocnemius kasının yorulma durumu üzerindeki etkileri araştı rıldı. 1. Kontrol ile deney grubunun her konsantrasyon için karşılaş tırılmasında eğimler arasında kontrol 1- deney 1. konsantrasyonlar da (30.dk. da) farklılığın önemsiz, kontrol 2- deney 2. konsantras yonlarda (60.dk. da) farklılığın önemli, kontrol 3- deney 3. konsant rasyonlarda (90.dk.da) farklılığın önemli, kontrol 4- deney 4. kon santrasyonlarda (120.dk. da; farklılığın önemli, kontrol 5- deney 5. konsantrasyonlarda (150.dk. da) farklılığın önemli olduğu bulun muştur. 2. Deney grupları kendi içinde önemli düzeyde farklılık göster mekte, eğimler arasında deney 1- deney 2. konsantrasyonlarda farklı lığın önemli, deney 3- deney 4. konsantrasyonlarda farklılığın önem li, deney 4- deney 5. konsantrasyonlarda farklılığın önemsiz oldu ğu görüldü. 3. Deney gruplarında çevre Iüa+ iyonlarının choline chloride ile değiştirilmesi halinde kasta oluşan gerilmede daha hızlı düşüş meydana gelmektedir. 4. Kastaki yorgunluğun fizyolojik sebeplerinin kesin olarak açıklanamadıgı, yorulmanın; a. pH değişikliğinden,- 52 - b. Laktik asit birikiminden, c. Oksijen yetmezliği, beslenmenin azalmasından, ç. üarkoplazmik retikulumaan kalsiyumun açığa sıkmasından, d. ATP hidrolizinden, e. Kasın uyarılabilmesindeki değişiklikten, f. Anoksi ve metabolitlerin Dirikiminden, g. Nöromüsküler transmisyondaki yetmezlikten, h. Kan akımmadaki tıkanıklıktan, ı. Düzeni bozulmuş membran permeabilitesinden, i. Yüksek enerji maddelerinin yeniden sentezinin olamayışın dan, j. întramüsküler kasıcı element lerdeki yetmezlikten, » k. Elektrik ve kas sistemleri arasındaki iletişim bozukluğun dan, olabileceği ifade edilmektedir. Deneysel sonuçlarımızda zaman iler ledikçe gözlenen erken yorulmanın bir tek faktöre bağlanabilmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte aynı şartlar altında kontrol ve deney gruplarından elde edilen sonuçlar, çevre Na+ iyonundaki azalmanın yorulmayı çabuklaştırıcı etkiye sahip olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
this study the effect of changing extracellular Ma+ concent ration on the fatigue of frog gastrocnemius muscle is investigated. Total 26 frogs are is used in the study and one of the gastrocne mius muscles of each frog is chosen as a control, Normal ringer solution was prepared by replacing the NaCl with an equivalent amo unt of choline chloride. In order to compare the experimental re sults one gastrocnemius muscle was placed in normal ringer while the other pair was placed in choline replaced solution. Experiments were performed under isotonic conditions and changing the isotonic tension with time was recorded with a digital storage oscilloscope. After that stored data plotted by a pen recorder for examination. Experiments were repeated on the same muscle preparetion lowering extracellular Ha+ concentration in every 30 mini. Although the re laxation time was changed with time for same preparation (both control and choline replaced) it was statistically different for control as compared with that of choline replaced ringer. Although. « the basic mechanisms in muscle fatigue are not well known. Some of the factors that play important role in this phenomenon is summa rized as follows - ph change - Ai'P of hidrolization - Lactic acit accumulation - Efflux of calcium from the sarcoplazmic reticulum - Oxygenisation deficiency- Höromuscular transmission blockage In conclusion, although the much is unknown about the muscle fatxgue, our experimental results shov/s that the lower the extra cellular Ha+ concentration the quicker the muscle fatxgue.