Şizofreni hastalığının etiyopatogenezinde borna hastalığı virüsünün rolü
The role of the borna disease virus in the aethiopathogenesis schizophrenia
  1. Tez No: 247089
  2. Yazar: ALİ RIZA KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOCAZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
BHV (Borna Hastalığı virusu) nörotropik bir virus olup beyin hücre fonksiyonlarını değiştirebilmekte, nöron gelişimi ve davranış bozukluklarına yol açabilmektedir. Biz bu çalışmamızda şizofreni hastalığının etiyopatogenezinde BHV'nün rolünün olup olmadığını serolojik ve moleküler test yöntemleri ile irdelemeyi amaçladık.207 şizofren hasta, 131 hasta kontrol grubu ve 137 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Serum örnekleri ELISA yöntemi ile BHV Ig G yönünden ve kanlar RT PZR yöntemi ile BHV-RNA yönünden araştırılmıştır.207 şizofrenili hastanın 66 (%32)'sinde, 131 hasta kontrol olgusunun 17 (%13) 'sinde, 137 sağlıklı kontrol grubunun 19 (%14)'unda BHV-IgG pozitifliği saptanmıştır ve hasta grubuyla kontrol grupları arasında ileri derecede anlamlı bir fark saptanmıştır (p0.05). 51-65 yaş grubu, BHV-şizofreni ilişkisinde, bağımsız bir risk faktörü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Borna Disease Virus (BDV) is a neurotrophic virus and lead to changing brain cell functions and may cause neuron development defects and psychiatric diseases. In this study, we aimed to investigate whether BHV has a role or not in schizophrenia etiopathogenesis by serological and molecular test methods.207 sczhizophrenic patients, 131 patients and 137 healthy control groups were included in this study. The sera samples of the all groups were studied for BHV IgG by ELISA method and their plasma samples were studied for BHV RNA by RT-PZR.We detected BHV-IgG positivity in 66(32%), 17 (13%) and 19 (14%) of the 207 patients with schizophrenia, 131 patient control and 137 healthy control individuals, respectively. A statistically significant difference was detected between patient and control groups p0.05). To be 51-65 years old was found particularly as an independent risk factor in BHV and schizophrenia causal relationship.