Psoriasis vulgarisli hastalarla normal popülasyon arasındaki PPD değerlerinin karşılaştırılması
The comparison between PPD measurements of psoriasis vulgaris patients and normal popülation
  1. Tez No: 247090
  2. Yazar: ÖZER PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Psoriasis yoğun laboratuar ve klinik araştırmalara rağmen etyolojisi halen tam olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. Ailevi olarak aktarılan bir yatkınlık zeminide çeşitli tetikleyici faktörlerin etkisi ile hastalığın ortaya çıktığı kabul edilmektedir.Psoriasisde kullanılan ilaçların çoğu hastalığın patogenezinde rol oynayan immün sistem hücrelerini baskılayıcı ve onların salgıladığı mediatörleri azaltıcı ilaçlardır. Dolayısıyla bu çalışmamızda ülkemiz gibi tüberküloz hastalığının endemik olduğu bölgelerde, gecikmiş tip hipersensitivite reaksiyonu olan tüberkülin deri testinin yerel ve sistemik tedavi altında olan psoriasisli hastalarda, hastaların PPD değerlerini ölçerek normal popülasyondakilere oranla anlamlı değişiklik gösterip göstermediğini amaçladık.25 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu, 27 lokal tedavili psoriasis grubu ve 25 sistemik tedavili psoriasis grubundan oluşan toplam 77 kişiden oluşan çalışmamızda lokal tedavili psoriasis hastaları ve sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubunun ortalama PPD değerlerinin anlamlı farklılık göstermediği fakat sistemik immunsupresif tedavi almış olan psoriasli grubun PPD değeri ortalamasının hem kontrol hem de lokal tedavili psoriasis grubundan anlamlı olarak yüksek çıktığı tespit edilmiş olup ileri tetkik ve tedavi için göğüs hastalıklarına yönlendirilen bu hastalardan 4 tanesinde aktif tüberküloz olmasa da latent tüberküloz şüphesinin bulunduğu ve immunsupresif tedavilerinin kesilip antitüberküloz tedavilerinin başlandığı bildirildi. Bundan dolayı bu hastalarda PPD değerlerinin aşırı yüksek olabileceği ve PPD ortalamasını anlamlı derecede yükseltebileceği sonucuna varıldı. Bununla birlikte daha kesin ve güvenilir sonuçlar elde etmek için daha geniş serilerde çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In spite of the multitude of clinical and laboratory studies, the etiology of psoriasis is still unknown. It has been accepted that the disease occurs based on hereditary transmission and the effect of diverse triggering factors.Our country is an endemic area in terms of tuberculosis. Tuberculin skin test is a delayed hypersensitivity test and it is performed to determine whether a person has met tuberculosis bacilli.Most drugs used in psoriasis have immunosuppressive effects. Thus in this study we aimed to determine whether there is the a significant difference between PPD measurements of psoriasis patients compared to the normal population.The control group consisted of 25 healthy people. The psoriasis group receiving local therapy consisted of 27 patients. The psoriasis group receiving systemic therapy (immunosuppressive therapy) consisted of 25 patients. There were 77 subjects and 3 different groups. There was no significant difference between PPD measurements of the control group and the psoriasis group receiving local therapy was compared. PPD measurements of the psoriasis group receving systemic therapy were significantly higher than the other groups. Patients with high PPD measurements were directed to the department of chest diseases for further research and management. Latent tuberculosis was suspected in four patients and immunosuppressive therapies were stopped and antituberculosis therapy was initiated. Thus we conclude that PPD measurements of psoriasis patients on immunosuppressive therapy may increase significantly. However, further research on larger populations is necessary more reliable and conclusive results.