Yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı nedeniyle yatarak izlenen hastaların okul öncesi dönemde atopiye yatkınlıkları ve pulmoner prognozları
The susceptibility to atopy and pulmonary prognosis of patients at preschool ages who were hospitalized and followed up for the respiratory distress in neonatal period
  1. Tez No: 247152
  2. Yazar: ASENA ÜNAL SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL GÜNEŞER KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada; respiratuar distres sendromu nedeniyle izlenen hastaların okul öncesi dönemde atopiye yatkınlıklarını ve pulmoner fonksiyonlarını saptamayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 36-84 aylar arasındaki (Ort±SS: 70±10,5 ay) 40 erkek ve 41 kız toplam 81 çocuk dahil edildi. Yenidoğan döneminde solunum sıkıntısıyla yatan 50 çocuk hasta gurubu olarak, aynı dönemde fizyolojik sarılık nedeniyle izlenen sağlıklı 31 çocuk kontrol gurubu olarak çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya alınan çocukların akciğer fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla solunum fonksiyon testi yapıldı. PAAC grafisi çekildi. Serumda total IgE, phadiotop (inhalen ve besin alerjenler), ve küçük panel (besin ve akar karışımı) çalışıldı. Deri testi yapıldı.Bulgular: Hasta gurubunun serum total IgE (IU/ml) sonuçları 99,6±119,46 IU/ml (alt değer 17, üst değer 464 IU/ml), kontrol gurubunun serum IgE (IU/ml) sonuçları 33,37±18,9 IU/ml (alt değer 17, üst değer 86 IU/ml) olarak saptandı. Hasta gurubunda serum total IgE sonuçları kontrol gurubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,02). Hasta gurubunda bulunan 50 hastanın 5'inde (% 10) atopik astım, 4'ünde (% 8) nonatopik astım, 2'sinde (% 4) bronkopulmoner displazi (BPD), 2'sinde (% 4) atopik dermatit, 2'sinde (% 4) alerjik rinit saptandı, 1'inde (% 2) ise atopi testleri pozitif olmasına rağmen herhangi bir klinik bulgu mevcut değildi. 50 hasta atopi yönünden incelendiğinde 10'u (% 20) atopik olarak kabul edildi. Kontrol gurubunda; 31 çocuğun 1'inde (% 3,2) atopi testleri pozitif olmasına rağmen herhangi bir klinik bulgu mevcut değildi. Kontrol grubunda 1 çocuk (% 3,2) atopik olarak kabul edildi. Atopik hasta sayısı hasta gurubunda kontrol gurubundan istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p0,05). Hasta gurubunda sürfaktan uygulanımı, antenatal steroid kullanımı, sigaraya maruziyet SFT sonuçlarını etkilemedi. Hasta gurubunda mekanik ventilatöre bağlananlar ve bağlanmayanların SFT'de ölçülen değerleri karşılaştırıldığında sadece PEF değerleri mekanik ventilatöre bağlananlarda istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı (p>0,05).Sonuç: Yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı nedeniyle izlenen hastalarda sağlıklı kontrol gurubuna göre atopik hastalık (atopik astım, alerjik rinit, atopik dermatit), non atopik astım ve BPD tanılarının daha fazla olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the atopic susceptibility and pulmonary functions in patients at preschool ages who were followed up with respiratory distress in neonatal period.Materials and Methods: 40 male and 41 female, total 81cases aged between 36-84 months (mean± SD=70±10.5 months) included in the study. 50 cases who were followed up with respiratuary distress in neonatal period constituted the study group and 31 cases who were followed up with physiologic hiperbilirubinemia in the same period included in the control group. To evaulate the respiratory functions of the cases pulmonary function tests and PA lung X-Ray were performed. Total IgE and specific IgE (Phadiatop) levels for both inhalant and food allergens were measured. Skin prick tests were performed to all patients.Results: Total IgE levels were found 99.6±119.46 IU/ml (min-max, 17-464 IU/ml) and 33,37±18,9 IU/ml (min-max, 17-86 IU/ml) for the study group and control group, respectively. The serum total IgE levels of the study group were found higher than those of the control group and this difference was statistically significant (p=0.02). In the study group, there was atopic asthma in 5(1%), non atopic asthma in 4 (8 %), bronchopulmonary dysplasia (BPD) in 2 (4%), atopic dermatitis in 2 (2%) and allergic rhinitis in 2 (4 %) of the 50 patient; one patient had no clinical symptoms or findings although he was found atopic. When total 50 patient were evaluated regarding to atopy, 10 patient (20%) were appreciated as atopic. In control group, in one out of 31 patients (3,2%), atopy tests were found positive without any clinical symptom or findings. The number of atopic cases in the study group were significantly higher than the control group (p0.05). Surfactant therapy, antenatal steroid usage and cigarette exposure were not found to have any effect on the results of pulmonary function tests.